مضرات نوشابه
بیماری ها, سلامت, نوشیدنی ها و اسموتی ها

مضرات نوشابه

برای حفظ سلامتی تان هم که شده این مقاله را به طور کامل بخوانید تا با مضرات نوشابه آشنا شوید. نوشابه هیچ منفعتی برای بدن شما ندارد. مضرات نوشابه به قدری است که باید از نوشیدن آن صرف نظر کرد.

بی شک نوشابه از محبوب ترین و رایج ترین نوشیدنی ها در بین اکثریت مردم به ویژه در روز های داغ تابستان است. هم چنین جالب است بدانید که ایرانیان از دارندگان رکورد در مصرف نوشابه هستند.  نوشابه های گازدار با کافئین های افزودنی شان برای سلامتی و بدن انسان مضرات فراوانی به همراه دارند. از جمله این که کافئین نوشابه بسیار زود تر از سایر کافئین ها مانند قهوه و چای وارد بدن می شود. مصرف بی رویه کافئین موجب بر هم زنی نظم خواب، تشدید علائم پیش از قاعدگی و کم آبی در بدن می شود .

 به یاد داشته باشید منشا بیش تر بیماری ها به تغذیه و رژیم های غذایی نامناسب بر می گردند. پس بهتر است جایگزین دیگری برای این نوشیدنی پر خطر پیدا کنید. در این مقاله از باشگاه خبرنگاران جوان  همراه ما شده و مضرات نوشابه” را بشناسید.

چند مورد از مضرات نوشابه

ما در این جا به 10 مورد از مهم ترین مضرات نوشابه برای سلامتی انسان پرداخته ایم تا با خواندن آن ها راحت تر بتوانید از این نوشیدنی مضر و هوس برانگیز دل بکنید.

اگر نمی خواهید دیابت بگیرید نوشابه نخورید

از بارزترین مضرات نوشابه قند بالای آن است، به طوری یک بطری نوشابه حاوی 10 قاشق شکر است.

چنین مقداری از شکر در مایعات موجب افزایش سریع قند خون در افراد می شود؛ چنان در مصرف  نوشابه دقت لازم را نداشته باشید در آینده احتمال مبتلا شدن به بیماری های دیابتی نیز افزایش می یابد و بدن ممکن است در برابر انسولین از خود مقاومت نشان دهد هم چنین چاقی هم  در کمین مصرف کنندگان بیش از حد نوشابه قرار دارد؛  فاجعه تر از همه این ها این مورد است که قند نوشابه ها در قالب شربت ذرت با فروکتوز بالا ارائه می شود.

اگر می خواهید لبخندی زیبا و جذاب داشته باشید، نوشابه نخورید!

از مورد دوم مضرات نوشابه  آسیب رساندن آن به دندان های شما است؛  با مصرف نوشابه پلاک دندان ها بزرگ شده و موجب کرم خوردگی آن ها می شود. هم چنین مشکلات لثه نیز ممکن برای مصرف کننده نوشابه به وجود آید.

برای جلوگیری از نرمی استخوان و مشکلات پوکی استخوان نوشابه نخورید

فسفریک اسید موجود در نوشابه در توانایی بدن برای جذب کلسیم تداخل به وجود می آورد؛ این تداخل رفته رفته موجب بروز نرمی و پوکی استخوان و کرم خوردگی دندان ها می شود علاوه بر این ها فسفریک اسید با قرارگیری در تماس با اسید معده گوارش را کند کرده و جذب مواد غذایی را دچار مشکل می کند.

کاهش آب بدن هم از مضرات نوشابه است.

وجود شکر، سدیم و کافئین بالا در نوشابه موجب کاهش آب بدن می شود. اگر مصرف نوشابه به صورت مداوم باشد کم شدن آب بدن به طور مزمن می شود.

اگر دچار فشار خون بالا و بیماری های قلبی هستید ، نوشابه مصرف نکنید.

کافئین بالای نوشابه مضرات زیادی برای سلامتی دارد. به طوری که این ماده موجب بروز بیماری هایی مانند سرطان، تومور سینه، ضربان نامنظم قلب، فشار خون بالا  می شود.

برای داشتن وزن و اندامی ایده آل از مصرف نوشابه پرهیز کنید.

طبق تحقیقات انجام شده هارواردروی افراد 12 ساله کسانی که نوشابه مصرف می کنند نسبت به افراد دیگر بیش تر در معرض چاقی قرار دارند.

آب نامرغوب نوشابه زیان آور است

از سایر مضرات نوشابه می توان به آب نامرغوب آن اشاره کرد. علت نا مرغوبی این آب وجود کلر، فلوراید و مواد سنگین در آن است.

نوشابه هیچ نوع ارزش غذایی ندارد

در نوشابه فقر مواد غذایی مفید موج می زند؛ با این که مضرات نوشابه بسیار است ولی این ماده غیر طبیعی هیچ فایده ای برای بدن ندارد.

وجود فروکتوز بالا در این نوشیدنی از مضرات نوشابه است

نوشابه با دارا بودن مقدار زیادی شربت ذرت با فروکتوز بالا مضرات زیادی به دنبال دارد؛  تمامی این ذرت ها دست آورد اصلاح ژنتیکی هستند  هم چنین بر اساس مطالعات انجام یافته به وجود جیوه در تولید شربت ذرت با فروکتوز بالا پی برده شده است.

برای حفظ سلامتی تان از نوشابه دوری کنید

در تولید نوشابه از آسپارتام یک نوع شیرینی مصنوعی به جای قند استفاده می شود که به تبع تاثیرات زیان باری به دنبال دارد؛  از جمله این ضررها شامل ایجاد تشنج، ام اس، تومور مغزی،  دیابت و اختلالات عاطفی می شود؛ نوشابه بر اثر گرما به متانول و بعد به فرمالدهید و اسید فرمیک تبدیل می شود.

از دیگر مضرات نوشابه افزایش ابتلا به سندروم نشانگان سوخت و سازی بدن است.  چنین سندرومی موجب چاقی، افزایش قند خون و کلسترول می گردد. به فکر سلامتی تان باشید و با آگاهی از مضرات نوشابه از مصرف این نوشیدنی پر خطر پرهیز کنید.

چیلانه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *