ویروس کرونا
عمومی

ماندگاری ویروس کرونا روی سطوح و محیط اطراف چقدر است؟

یکی از مسائلی که درباره کرونا ویروس جدید نگرانی زیادی ایجاد کرده مدت زمان ماندگاری این ویروس روی سطوح مختلف می باشد.

ویروس کرونا چیست و بیماری آن چه علایمی دارد؟

همه ما این روزها بارها شاهد صحنه های این چنینی بوده ایم: افرادی که سعی می کنند با آرنج خود درها را باز کنند، کارمندانی که دست خود را به میز یا وسایل عمومی نمی زنند، کسانی که برای فشردن دکمه های دستگاه خود پرداز یا آسانسور از دستکش یا دستمال کاغذی استفاده می کنند و یا ضد عفونی کردن مرتب دستگیره های در، موبایل، شیرآلات و غیره در منزل، سم پاشی کردن مرتب کوچه ها و معابر و پارک ها و غیره.

به گفته سازمان های بهداشتی سراسر دنیا همه این اقدامات برای پیشگیری از ابتلا و شیوع کرونا ویروس جدید ضروری هستند زیرا ویروس های خانواده کرونا اغلب ویروس هایی مقاوم با ماندگاری بالا هستند و می توانند تا مدت ها روی سطوح مختلف باقی بمانند.

در هر قطره تنفسی چند کرونا ویروس وجود دارد؟

مانند بسیاری از ویروس های تنفسی از جمله آنفلوآنزا، کرونا ویروس جدید نیز می تواند هنگام عطسه یا سرفه با قطرات ریز تنفسی خارج شده از بینی و دهان فرد بیمار در هوا پخش شده و به دیگران سرایت کند.

گفته شده یک سرفه می تواند تا 3 هزار قطره ایجاد کند، این ذرات وارد دهان یا بینی دیگران شده یا روی لباس ها و سطوح اطراف فرد می نشینند، برخی ذرات کوچک تر نیز در هوا معلق می مانند.

اگرچه تا امروز اطلاعات دقیق درباره تعداد ذرات ویروس در یک قطره آلوده تنفسی وجود ندارد اما تحقیق درباره ویروس آنفلوآنزا نشان داده قطرات کوچک تر می توانند حاوی ده ها هزار نسخه ویروس آنفلوآنزا باشند که این تعداد بسته به نوع ویروس، مکان آن در مجاری تنفسی و مرحله عفونت بیمار ممکن است متفاوت می باشد.

آیا کرونا ویروس جدید از سطوح آلوده به انسان منتقل می شود؟

تماس با یک سطح یا شی آلوده به ویروس و سپس دست زدن به صورت از راه های انتقال کرونا ویروس جدید است و مقامات بهداشتی به شدت تاکید کرده اند که شستن دست ها و ضد عفونی کردن سطوحی که در طول روز بارها با آن ها تماس دارید نقش مهمی در جلوگیری از شیوع کووید 19 دارد.

چگونه سیستم ایمنی بدن را تقویت کنیم؟

شواهدی نیز وجود دارد که نشان داده کرونا ویروس جدید می تواند برای مدت طولانی در مدفوع بماند بنابراین اگر بیمار بعد از استفاده از سرویس بهداشتی دست خود را خوب نشوید با دست زدن به سطوح مختلف می تواند آن ها را به ویروس آلوده کند.

دانشمندان هنوز به طور دقیق نمی دانند چه تعداد از موارد ابتلا به دلیل تماس با سطوح آلوده ایجاد شده اما تاکید کرده اند همه مردم باید کلیه اقدامات بهداشتی مربوط به شستن دست ها و ضد عفونی کردن سطوح را جدی بگیرند.

مدت ماندگاری کرونا ویروس جدید در هوا

یکی از مسائلی که درباره ویروس SARS-CoV-2 یعنی همان کرونا ویروس مشهور ناشناخته مانده مدت زمان ماندگاری آن در بیرون از بدن انسان می باشد.

مطالعاتی که تاکنون انجام شده نشان می دهد کرونا ویروس جدید می تواند به مدت حداکثر 3 ساعت بعد از سرفه کردن در قطرات تنفسی داخل هوا زنده بماند.

قطرات ریز بین 1 تا 5 میکرومتر هستند و عرض آن ها حدود 30 برابر کم تر از عرض موی انسان می باشد، این قطرات می توانند در هوای ساکن تا چندین ساعت باقی بمانند.

به عبارت دیگر ویروسی که در سیستم های تهویه هوای فیلتر نشده گردش می کند در اغلب موارد حداکثر 2 ساعت دوام می آورد به خصوص این که قطرات آئروسل در هوای متحرک سریع تر روی سطوح می نشینند.

مدت ماندگاری کرونا ویروس جدید روی سطوح مختلف

برخی مطالعات درباره ویروس های هم خانواده کرونا ویروس جدید از جمله سارس و مرس نشان داده که این ویروس ها می توانند به مدت 9 روز روی فلزات، شیشه و پلاستیک باقی بمانند مگر آن که این سطوح به درستی ضد عفونی شوند.

ناگفته نماند در دمای پایین تر ماندگاری این ویروس ها در اطراف افزایش یافته و حتی ممکن است به 28 روز نیز برسد.

محققان در مطالعات اولیه خود مدت زمان زنده ماندن کرونا ویروس جدید روی سطوح مختلف را به صورت زیر تخمین زده اند:

  • مقوا: حداکثر 24 ساعت
  • پلاستیک: حداکثر 2 تا 3 روز
  • فولاد ضد زنگ: حداکثر 2 تا 3 روز
  • سطوح مسی: حداکثر 4 ساعت
  • پوشاک و پارچه: ماندگاری کرونا ویروس جدید روی پوشاک و سطوحی که سخت تر می توان ضد عفونی کرد هنوز مشخص نشده اما احتمالا الیاف متخلخل زودتر از سطوح صاف و سخت ویروس را خشک کرده و از بین می برند

آیا گرما کرونا ویروس جدید را از بین می برد؟

گفته شده دمای بالا و رطوبت در کشتن سریع تر ویروس های هم خانواده کرونا ویروس جدید موثر بوده است اگرچه ویروس مربوط به سارس در دمای بالای 56 درجه سانتی گراد و با سرعت 10 هزار ذره ویروسی در 15 دقیقه از بین می رود!

مطالعات در این زمینه همچنان ادامه دارد.

نکته مهم

از آن جا که دانشمندان هنوز شناخت کاملی نسبت به کرونا ویروس جدید پیدا نکرده اند و به مرور اطلاعات بیشتری در این باره به دست می آید توصیه می کنیم تمام موارد ایمنی و احتیاطی را رعایت کرده و سطوح مختلفی را که با آن ها در تماس هستید ضد عفونی کنید.

برای ضد عفونی کردن سطوح از محصولات ضد عفونی کننده با الکل 62 تا 71 درصد یا سفید کننده پر اکسید هیدروژن 0.5 درصد یا سفید کننده خانگی حاوی 0.1 درصد سدیم هیپوکلریت (وایتکس) استفاده کنید که می توانند در عرض 1 دقیقه ویروس کرونا را غیر فعال کنند.

همچنین قبل از ورود به خانه کفش های خود را در آورده و لباس ها را عوض کنید تا از انتقال احتمالی ویروس کرونا به داخل منزل پیشگیری شود.

Short link : https://chilaneh.com/?p=1695

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *