خواص شگفت انگیز روغن سیاه دانه
عرقیات و روغن ها

روغن سیاه دانه چیست

روغن سیاه دانه چیست و خواص شگفت انگیز آن کدامند؟

سیاه دانه یکی از دانه های پر خاصیت و مفید است که روغن آن نیز خواص زیادی دارد، در این مطلب به مهم ترین خواص روغن سیاه دانه اشاره می شود.

از بین ۶۳۰ تحقیق و مقاله ای که برای روغن سیاه دانه ارائه شده است، یک واقعیت واضح است: تنها مشکلات کمی وجود دارد که روغن سیاه دانه نمی تواند به رفع آنها کمک کند. روغن سیاه دانه تقریبا بدون هیچ عارضه جانبه ای دارای خواص شفابخش باور نکردنی است که شاید برخی از آنها را هرگز نشنیده باشید.

 روغن سیاه دانه  از دانه های گیاه زیره سیاه گرفته می شود. زیره سیاه گیاه بومی جنوب غربی اسیا، مدیترانه و آفریقاست. این گیاه قرن ها به خاطر دانه های معطر و طعم دهنده خود کاشته شده و به عنوان یک ادویه یا گیاه دارویی مورد استفاده قرار می گیرد.

 در ادامه به مهم ترین خواص این روغن اشاره می کنیم.

استفاده در درمانهای سرطان

بعد از بررسی های انجام شده دانشمندان دریافتند دو فتوکمیکال موجود در سیاه دانه با نام های تیموکوینونthymoquinone و تیمو هیدروکوینون thymohydroquinone در موش ها تا ۵۲ درصد سلول های تومور سرطانی را کاهش داد.

 از آنجایی که روغن سیاه دانه از نظر این دو ماده شیمیایی غنی است، از طریق مکانیسم های مختلف می تواند به درمان و پیشگیری از سرطان کمک کند.

تیمولThymol یکی دیگر از ترکیبات فعال در روغن سیاه دانه است که به آن خواص دارویی می بخشد. تیمول یک مونوپرین طبیعی است که دارای خواص مفید زیادی است، از جمله :

 معمولا به عنوان یک عامل ضد سل و برای کشتن ویروس های مختلف استفاده می شود

 • تیمول به عنوان یک ضد عفونی کننده مورد استفاده قرار می گیرد.
 • تیمول در غذاها به عنوان طعم دهنده، در خوشبو کننده ها، دهانشویه ها و حتی لوازم آرایشی استفاده می شود

تمام فیتوکمیکال های نام برده در این روغن به آن خواص فوق العاده می بخشند که در ادامه به آنها اشاره می کنیم.

خواص شگفت انگیز روغن سیاه دانه

 خواص این روغن

در بین تمام خواصی که روغن سیاه دانه دارد، چند مورد از آنها بسیار فوق العاده هستند، از جمله پیشگیری از سرطان، دیابت، چاقی، ریزش مو، اختلالات پوستی و عفونت.

 ۱- روغن سیاه دانه و پیشگیری از سرطان

به لطف وجود فیتوکمیکال های مختلف موجود در روغن سیاه دانه و خواص آنتی اکسیدانی آن، این روغن به طور طبیعی به درمان و پیشگیری از سرطان کمک می کند. بررسی های انجام شده بر روی نمونه های حیوانی نشان داد که فعالیتضد تومور تیموکوینون و تیموهیدرو کوینون تا ۵۲ درصد به کاهش تومورهای سرطانی کمک می کند.

 به علاوه تحقیقات سال های اخیر نشان می دهند که تیموکوینون ترکیب فعال که به مقدار فراوان در سیاه دانه موجود است، آپوپتوز* apoptosis را در سلول های لوسمی، سلول های سرطان سینه و سلول های تومور مغزی تحریک می کند.

 *آپوپتوزapoptosis :مرگ سلولی برنامه ریزی شده است.

 به علاوه محققان مرکز سرطانSidney Kimmel نشان داده اند که روغن سیاه دانه نه تنها سلول های سرطان پانکراس را از بین می برد، بلکه به نظر می رسد از رشد این سلول ها نیز پیشگیری می کند. پیشگیری از سرطان به وسیله روغن سیاه دانه مربوط می شود به تیموکوینون و خواص ضد التهابی آن.

 ۲- بهبود سلامت کبد با این روغن

کبد مهم ترین عضو بدن است. تقریبا هر سمی در بدن از طریق کبد پردازش می شود و صفرا در کبد نقش مهمی در هضم چربی ها و حفظ سلامت و شادابی ذهن و بدن دارد.

 در کسانی که دچار مشکل در عملکرد کبد هستند که ناشی از عوارض داروها، مصرف الکل یا بیماری های مختلف بروز می کند، روغن سیاه دانه می تواند بهبود کبد را سرعت بخشد. در بررسی هایی که بر روی نمونه های حیوانی انجام شد مشخص شد روغن سیاه دانه به بهبود عملکرد کبد کمک کرده و از بروز آسیب و بیماری کبد پیشگیری می کند.

 ۳- مبارزه با دیابت

بررسی های اخیر دانشمندان نشان می دهند که روغن سیاه دانه باعث بازسازی نسبی سلول های بتا در پانکراس شده، غلظت پایین سروم انسولین را افزایش می دهد و غلظت گلوکز بالای سروم را کاهش می دهد. این خاصیت در روغن سیاه دانه بسیار مهم است زیرا Nigella sativa یکی از معدود مواد در گیاه سیاه دانه است که گفته می شود هم از دیابت نوع ۱ و هم از دیابت نوع ۲ پیشگیری می کند.

 در حقیقت طبق یافته ها سیاه دانه تحمل گلوکز را مانند متفورمین در بدن بهبود می بخشد، با این حال عوارض جانبی کمی دارد و میزان سمی بودن آن خیلی کم است. این ویژگی اهمیت زیادی دارد، چرا که متفورمین، یکی از داروهای پرمصرف برای دیابت نوع ۲، عوارضی به همراه دارد.

 ۴- کاهش وزن با این روغن

این ادعا در مورد کاهش وزن با روغن سیاه دانه پشتوانه علمی ندارد و طی تحقیقات علمی و به صورت عینی و تجربی این یافته به دست آمده است. برای اثبات این ادعا نیاز به تحقیقات علمی بیشتری است.

 ۵- روغن سیاه دانه و محافظت از پوست

طی تحقیقاتی که توسط محققان ایرانی انجام شد مشخص شد که روغن سیاه دانه در بهبود کیفیت پوست و کاهش شدت اگزما مانند کرم بتامتازون عمل می کند. اگر به روغن سیاه دانه حساسیت نداشته باشید، هیچ یک از عوارض جانبی دیگر کرم ها را نیز ندارد.

 به عنوان مثال بتامتازون ممکن است باعث التهاب در صورت یا دست ها شود، التهاب و خارش در دهان و گلو، سفتی قفسه سینه، مشکل تنفسی، تغییر رنگ پوست، کک و مک، کبودی و ضعف عضلانی از دیگر مشکلاتی است که ممکن است با مصرف بتامتازون به آنها دچار شوید. به علاوه احتمال افزایش حجم در اطراف گردن، قسمت بالای پشت، روی قفسه سینه یا دور کمر نیز وجود دارد.

 بنابراین با توجه به تمام عوارض یاد شده به جای استفاده از کرم ها و پمادهای شیمیایی بهتر است از مواد طبیعی استفاده کنید.

 ۶- مزیت های روغن سیاه دانه برای موها

علاوه بر پوست، این روغن برای مو نیز فوایدی دارد. روغن سیاه دانه به روش های مختلفی به نفع مو و پوست سر عمل می کند. روغن سیاه دانه حاوی آنتی هیستامینی به نامnigellone است که به رفع ریزش مو کمک می کند. به علاوه روغن سیاه دانه دارای خواص آنتی اکسیدان، آنتی باکتریال و ضد التهابی است که به سلامت پوست سر کمک می کند، خشکی و شوره سر را از بین می برد و به بهبود سلامت موها نیز کمک می کند.

 ۷- درمان عفونت با روغن سیاه دانه

از بین تمام عفونت ها و باکتری هایی که این روغن می تواند از بین ببرد، استافیلوکوک اورئوس مقاوم به متی سیلینmethicillin resistant staphylococcus aureus که به اختصارMRSA گفته می شود، یکی از مهم ترین آنهاست. این بیماری در بیمارستان ها و مراکز بهداشتی در سراسر جهان رایج است و افراد سالمند بیش از دیگران در معرض ابتلا به این عفونت هستند. این عفونت به روش های تهاجمی مانند جراحی، لوله های وریدی و مفاصل مصنوعی منتقل می شود.

 از آنجایی که سیستم ایمنی سالمندان ضعیف تر است، احتمال بروز این بیماری در این گروه از افراد بیش از دیگران است. خوشبختانه یکی از مهم ترین ویژگی های روغن سیاه دانه مقابله با این بیماری است.

 ۸- بهبود باروری با روغن سیاه دانه

یکی دیگر از خواص جالب روغن سیاه دانه بهبود باروری است. تحقیقی در این زمینه انجام شد و تاثیر روغن سیاه دانه بر روی اسپرم های غیر طبیعی مورد بررسی قرار گرفتند. در این تحقیق یک گروه از افراد طی دو ماه و دو بار در روز به مقدار ۲٫۵ میلی لیتر روغن سیاه دانه مصرف می کردند. گروه دیگر در همین مدت از دارو استقاده می کردند. آنچه محققان در پایان یافتند این بود که افرادی که روغن سیاه دانه مصرف می کردند، شاهد بهبود در تعداد اسپرم ها، میزان حرکت اسپرم ها و همچنین حجم مایع منی بودند.

 ۹- کنترل کلسترول با روغن سیاه دانه

آیا می دانستید این روغن حتی برای کلسترول هم مفید است؟ بررسی هایی در سال ۲۰۱۷ نشان داد که سیاه دانه نه تنها ضد دیابت است، بلکه به کنترل کلسترول نیز کمک می کند. ۶ هفته بعد از مصرف روغن سیاه دانه در نمونه های حیوانی کلسترول بدLDL کاهش و کلسترول خوبHDL افزایش پیدا کرد.

 عوارض احتمالی روغن سیاه دانه و احتیاط های لازم

سیاه دانه زمانی که خورده می شود یا به صورت موضعی بر روی پوست مصرف می شود، ممکن است باعث بروز واکنش حساسیتی شود. قبل از استفاده از هر روغنی بهتر است حساسیت خود نسبت به آن روغن را بررسی کنید و مقداری از روغن را روی بخش کوچکی از پوست خود بزنید و واکنش پوست خود را به آن مشاهده کنید. از تماس روغن سیاه دانه با چشم ها و غشاهای داخلی بدن اجتناب کنید.

 زمانی که روغن سیاه دانه خورده می شود، ممکن است عوارض در پی داشته باشد، از جمله :

 حالت تهوع

 • استفراغ
 • یبوست
 • در برخی افراد خطر بروز تشنج افزایش می یابد

 اگر دارای هر یک از شرایط زیر هستید، قبل از مصرف این روغن حتما با پزشک خود مشورت کنید:

 باردار هستید

 • به نوزاد شیر می دهید
 • داروی خاصی مصرف می کنید
 • مبتلا به بیماری یا شرایط خاصی هستید

روغن سیاه دانه را می توان به صورت موضعی بر روی پوست یا در هنگام ماساژ بدن بر روی بدن استفاده کرد. همچنین به خاطر طعم و عطر این روغن می توان از آن در غذاهای مختلف استفاده کرد

۲۵ درمان از طریق روغن سیاه دانه

۱٫ خواص روغن سیاه دانه برای جوش و لک صورت

استفاده از لوسیون پوست که با روغن سیاه دانه درست شده میزان آکنه و جوش های صورت را پس از دو ماه کاهش می دهد. روغن سیاه دانه خواص ضد التهابی و ضد باکتریایی دارد که می تواند به درمان آکنه و جوش صورت کمک کند.

همچنین ماساژ صورت با روغن سیاه دانه به درمان لک های صورت کمک فراوانی می کند.

۲٫ درمان اگزما و پسوریازیس

استفاده موضعی و خوراکی روغن سیاه دانه به دلیل خواص ضد التهابی قوی میزان بروز پلاک پسوریازیس را کاهش داده و برای درمان اگزما مفید می باشد.

۳٫ نرم کننده طبیعی پوست

روغن سیاه دانه رطوبت و هیدراتاسیون پوست را بهبود بخشیده و باعث نرم شدن پوست می شود.

۴٫ درمان زخم

استفاده از روغن سیاه دانه باعث کاهش التهاب و بهبود زخم به خصوص زخم های ناشی از جراحی می شود.

۵٫ کاهش چین و چروک پوست صورت

روغن سیاه دانه غنی از آنتی اکسیدان است که با رادیکال های آزاد مبارزه کرده و از پیری پوست جلوگیری کرده و باعث کاهش چین و چروک پوست می شود.

خواص روغن سیاه دانه برای مو

۶٫ رطوبت رسانی به مو

روغن سیاه دانه با رطوبت رسانی به مو آن ها را نرم و لطیف نگه می دارد.

۷٫ درمان ریزش مو

روغن سیاه دانه باعث قوی تر شدن ریشه مو شده و از ریزش آن جلوگیری می کند. چنانچه روغن سیاه دانه را هر شب بر روی موها و پوست سر خود ماساژ دهید پس از مدتی می بینید که ریزش مو کمتر شده و موها ضخیم تر شده اند، حتی مشاهده شده که استفاده ی مداوم از روغن سیاه دانه طاسی را هم درمان کرده است.

۸٫ درمان سفیدی مو

ترکیب روغن سیاه دانه و روغن زیتون سال ها برای رفع سفیدی مو استفاده می شود. برای این کار می توانید هر روز مقدار برابر روغن زیتون و روغن سیاه دانه را با هم ترکیب کرده و موهای سر را با آن ماساژ دهید و پس از ۱ ساعت با آب گرم بشویید تا سفیدی موها کم کم برطرف شود.

۹٫ تقویت مژه و ابرو

روغن سیاه دانه فولیکول های موی ابرو را تحریک می کند، در نتیجه باعث افزایش رشد ابرو می شود. برای داشتن ابرو و مژه های ضخیم تر و پرپشت تر قبل از خواب انگشت اشاره خود را به یک قطره روغن سیاه دانه آغشته کرده و بر روی محل مورد نظر ماساژ دهید.

۱۰٫ تقویت ریش

مصری های باستان و مردم خاور میانه سال ها از روغن سیاه دانه به عنوان درمانی برای جلوگیری از ریزش و سفید شدن ریش ها استفاده می کردند، علاوه بر این روغن سیاه دانه می تواند به نرم شدن ریش ها کمک کند.

خواص دارویی و درمانی روغن سیاه دانه

۱۱٫ کاهش وزن و لاغری

روغن سیاه دانه حاوی فیبر غذایی، کلسیم، آهن، سدیم و پتاسیم است، فیبر موجود در آن برای کاهش وزن و لاغری بسیار مفید می باشد.

نحوه مصرف روغن سیاه دانه خوراکی برای لاغری

برای مصرف خوراکی روغن سیاه دانه می توانید روزانه ۱ تا ۲ قاشق چای خوری از آن را میل کنید.

 1. ۱ قاشق چای خوری روغن سیاه دانه را با ۱ قاشق غذاخوری عسل ترکیب کرده و هر روز صبح قبل از صبحانه میل کنید.
 2. ۱ قاشق چای خوری روغن سیاه دانه، ۱ قاشق چای خوری عسل و دارچین را در یک لیوان آب ولرم ترکیب کرده و این نوشیدنی را هر روز صبح قبل از صبحانه میل کنید.
 3. ۱ تا ۲ قاشق چای خوری روغن سیاه دانه را بر روی سالاد خود بریزید و میل کنید.
 4. ۱ قاشق چای خوری روغن سیاه دانه را در یک لیوان آب پرتقال تازه مخلوط کرده و این آب میوه مقوی را با شکم خالی هر روز صبح نوش جان کنید.
 5. می توانید دانه های سیاه دانه را پودر کرده و با عسل میل کنید.

توجه داشته باشید که وقتی سیاه دانه را آسیاب می کنید باید به سرعت با عسل ترکیب کنید، چون در معرض هوا سمی شده و خواص خود را از دست می دهد.

۱۲٫ فشار خون بالا

مصرف روغن سیاه دانه باعث تقویت کشش دیوار ی رگ ها می شود و اگر فردی که مبتلا به فشار خون بالاست به مدت دو ماه از این روغن استفاده کند، کاهش قابل ملاحظه ای در فشار خونش حاصل می شود.

۱۳٫ کلسترول خون و قلب

مصرف روغن سیاه دانه باعث کاهش کلسترول بالای خون می شود. اسیدهای چرب سالم روغن سیاه دانه مانند اسید لینولئیک و اسید اولئیک می تواند باعث کاهش کلسترول بالای خون شود و از ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی و آترواسکلروزیس پیشگیری کند.

۱۴٫ روماتیسم

روغن سیاه دانه خواص ضد التهابی دارد و می تواند برای پیشگیری و درمان روماتیسم مفید باشد.

۱۵٫ آسم

اثرات ضد التهابی روغن دانه سیاه دانه می تواند باعث بهبود عملکرد ریه ها شود و به درمان علائم آسم و برونشیت کمک کند.

نحوه استفاده

برای درمان آسم دو بار در روز یک قاشق چای خوری روغن سیاه دانه بخورید.

برای درمان برونشیت یک قاشق چای خوری روغن دانه سیاه را به یک فنجان چای زنجبیل اضافه کرده و آن را دو بار در روز بنوشید و یا روغن سیاه دانه را بر روی سینه خود ماساژ دهید.

۱۶٫ معده

خوردن سیاه دانه یا استفاده از روغن آن باعث کاهش درد معده می شود و علاوه بر این به کاهش گاز، نفخ و زخم معده نیز کمک می کند.

تحقیقات نشان داده که مصرف روغن سیاه دانه با بهبود حرکات روده به درمان یبوست، اسهال و همروئید یا بواسیر هم کمک می کند.

۱۷٫ سرطان

روغن سیاه دانه خاصیت آنتی اکسیدانی و ضد التهابی قوی دارد و مصرف آن برای پیشگیری و درمان انواع سرطان از جمله سرطان سینه، سرطان دهانه رحم، لوسمی و سرطان روده بزرگ مفید است.

استفاده موضعی از روغن سیاه دانه به مبارزه با سرطان پوست کمک می کند.

۱۸٫ بهداشت دهان و دندان

روغن سیاه دانه برای درمان دندان درد مفید می باشد، کافی است مقداری روغن سیاه دانه را بر روی لثه بمالید و ۲۰ ثانیه ماساژ دهید.

۱/۴ قاشق چای خوری روغن سیاه دانه را با با ۱ قاشق چای خوری روغن کنجد مخلوط کنید و مانند خمیر دندان از آن استفاده کنید تا لکه های زرد دندان ها و پوسیدگی آن ها را از بین ببرد.

۱۹٫ کبد و کلیه

تحقیقات نشان داده که روغن سیاه دانه به سم زدایی کبد و کلیه از الکل و مواد دیگر کمک کرده و باعث بازسازی سلول های آن ها می شود.

گفته می شود که روغن سیاه دانه برای درمان کبد چرب و سنگ کلیه مفید است.

۲۰٫ ناباروری مردان

مصرف روزانه ۵ میلی گرم روغن سیاه دانه برای دو ماه کیفیت اسپرم و مایع منی در مردان را بهبود بخشیده و باعث درمان ناباروری آن ها می شود.

گفته می شود که مصرف روغن سیاه دانه میل جنسی را در مردان افزایش می دهد و ترکیبات ضد التهاب قوی موجود در آن با افزایش جریان خون به اندام جنسی مردانه به درمان ناباروری کمک می کند.

۲۱٫ دیابت

تحقیقات نشان داده که روغن سیاه دانه با تنظیم قند خون باعث کاهش گلوکز و انسولین خون شده و به درمان دیابت نوع یک و دو کمک می کند.

خواص روغن سیاه دانه در طب سنتی

۲۲٫ روماتیسم

یک فنجان روغن سیاه دانه را گرم کنید. سپس قبل از خواب آن را در محل درد بمالید و خوب ماساژ دهید. بعد محل مورد نظر را با یک تکه پارچه پشمی باند پیچی نموده و استراحت کنید.

۲۳٫ درمان سردردهای عصبی

برای درمان سردردهای عصبی روغن سیاه دانه را بر پیشانی و روی بینی بمالید و چند قطره در بینی بچکانید.

سیاه دانه مسکن فوری دردهای عضلانی و مفصلی است و ماساژ روغن سیاه دانه به مدت ۵ الی ۱۰ دقیقه به صورت آرام که جذب عضلات شود در تقویت و خون رسانی مفید بوده و درد عضلات را کاهش می‌دهد.

۲۴٫ درمان دردهای ناحیه کمر

ماساژ روغن سیاه دانه در دو طرف ستون مهره‌ ها و از بالا تا انتهای کمر به مدت ۲۰ دقیقه می‌تواند باعث بهبود قوای بدن و موجب هوشیاری جسمی و سرحال شدن می شود.

۲۵٫ درمان سینوزیت، سردرد و میگرن

افرادی که از مشکلات سینوسی رنج می‌برند، می‌توانند شب‌ها یک قطره از روغن سیاه‌دانه را در هر کدام از سوراخ های بینی خود بریزند و پیشانی و سینوس ها را با روغن سیاهدانه ماساژ بدهند.

برای برطرف کردن التهاب سینوزیت می توانید مقداری از دانه های آن را در یک پارچه توری قرار دهید وسر آن را گره زده نزدیک بینی خود قرار دهید و بوی آن را استشمام کنید تا التهاب برطرف شود، عطری که از این دانه ها پخش می شود می تواند مجاری تنفسی را باز و میکروب ها و باکتری ها را نابود کند.

همچنین می توانید مخلوط دانه های زیره سبز و سیاه دانه یا روغن این دانه ها را در یک ظرف حاوی آب گرم ریخته و با استفاده از حوله بخور آب گرم دهید، بخور می تواند باعث ورود عطر این دانه ها به درون مجاری تنفسی و رفع التهاب و میکروب های آن شود.

سال های زیادی است که اعراب و اروپایی ها روغن سیاه دانه را برای درمان سردرد و میگرن در اطراف چشم ها، بینی و پیشانی خود می مالند.

عرقیات و روغن های گیاهی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *