آلرژی غذایی
بیماری ها

ابتلا به آلرژی غذایی موجب تشدید فعالیت بیماری ام اس می‌شود.

ابتلا به آلرژی غذایی موجب تشدید فعالیت بیماری MS می‌شود.

مکانیزم مالتیپل اسکلروزیس مانند بسیاری از بیماری‌های دیگر، معمایی متشکل از عوامل پیچیده ژنتیکی و محیطی است. قطعه کلیدی این پازل سیستم ایمنی است که مسئول تنظیم بسیاری از پدیده‌های فیزیکی (و پاتولوژیک) – از جمله آلرژی‌ها است. اگرچه مطالعات قبلی در مورد ارتباط بین مالتیپل اسکلروزیس و آلرژی‌ها نتیجه‌های متفاوتی به همراه داشته است، یک تیم تحقیقاتی در Brigham و بیمارستان زنان به دنبال یافتن ارتباطات جدید است. تیم تحقیقاتی راجع به همبستگی بین آلرژی‌های غذایی و بیماری مالتیپل اسکلروزیس تحقیق کرد. نتایج به دست آمده در مجله اعصاب، جراحی مغز و اعصاب و روان‌پزشکی منتشر شده است.

بیماری ام اس، دلایل و علایم ام اس

ام اس در زنان

تانوجا چیتنیز نویسنده ارشد و متخصص مغز و اعصاب مرکز بريگهام گفت: “برخي بيماران مبتلا به مالتيپل اسكلروزيس كه به آلرژی‌های قابل‌توجهی نیز مبتلا هستند، از عود بیماری‌های مكرر مرتبط با حوادث آلرژيك شكايت دارند. ما احساس کردیم که احتمالاً مکانیزم مرتبط با آلرژی و تأثیر آن بر بیماری MS به فعالیت التهابی وابسته است.”

بر این اساس، چیتنیز و همکارانش به بررسی ارتباط بین فعالیت بیماری التهابی و تاریخچه آلرژی روی یک گروه از بیماران ثبت‌شده در مطالعات تحقیق جامع در مورد مالتیپل اسکلروزیس در بیمارستان بریگهام و بیمارستان زنان (CLIMB) پرداختند. در مجموع ۱۳۴۹ شرکت کننده در این مطالعه یک پرسشنامه خودآزمایی را که شامل حساسیت غذایی، محیط زیستی و / یا دارویی است، تکمیل کردند. فعالیت‌های بیماری از طریق ارزیابی تعداد تجمعی حملات بر دوره بیماری و ضایعات جدید گادولینیوم (Gad) افزایش یافت، که توسط MRI تشخیص داده شد.

به طرز جالبی، تنها شرکت‌کنندگان در گروه آلرژی غذایی میزان حملات تجمعی‌شان به میزان قابل‌توجهی افزایش یافت و احتمال ابتلا به ضایعات جدید گاد در مقایسه با شرکت‌کنندگان بدون آلرژی غذایی داشتند. این اثر حتی زمانی که برای اثرات آمیخته بالقوه مانند جنسیت، سن شروع علائم و نوع بیماری تنظیم می‌شود، باقی می‌ماند. برای گروه‌های آلرژی زیست‌محیطی و داروئی پس از تجزیه‌وتحلیل‌های تنظیم‌شده هیچ اثر قابل‌توجهی دیده نشد.

این ارتباط بین آلرژی غذایی و فعالیت بیماری مالتيپل اسكلروزيس حاکی از نقش مهم بالقوه آن در ایمنی و التهاب – روده است. چیتنیز گفت: “جالب است که این ارتباط فقط با آلرژی غذایی وجود داشت و برای سایر انواع آلرژی یافت نشد، که ممکن است به دلیل مسئله انحراف ایمنی باشد. حضور آلرژی غذایی و مکانیسم‌های مربوط به آلرژی غذایی ممکن است میزان عود و فعالیت التهابی را در بیماران مبتلا بهبیماری MS افزایش دهد. ممکن است یک مکانیزم رایج وجود داشته باشد یا مکانیزم های دیگری که ممکن است موجب عود بیماری مالتيپل اسكلروزيس در یک میزبان مستعد شود.”

در حال حاضر، چیتنیز و همکارانش در تلاش هستند تا این مکانیزم های اختلال ایمنی آلرژی را کشف کنند و مشخص کنند که چگونه چنین تنظیم مقابله‌ای بر فعالیت التهابی مالتيپل اسكلروزيس اثر می‌گذارد. با توجه به ماهیت همبستگی این مطالعه، محققان دقت کردند که توانایی بالقوه بالینی یافته‌های آن‌ها مشخص‌شده است. بااین‌حال، چیتنیز در مورد اهمیت بالقوهی کار خوش‌بین است و می‌گوید اهمیت بررسی آلرژی‌های غذایی در مراقبت از بیماران مالتيپل اسكلروزيس را نشان می‌دهد.

وی افزود: “مدت‌ها پیش فرضیه سیستم گوارشی وابسته به سیستم ایمنی است، مطرح بوده و این تحقیق راه جدیدی برای بررسی مکانیسم‌های ایمنی در مالتيپل اسكلروزيس ایجاد می‌کند.”

منبع:sciencedaily

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *