گنبو
طب سنتی و گیاهی, عمومی

آنغوزه ( گنبو ) گیاهی دارویی و درمانی با قابلیت اشتغال زایی فراوان

 آنغوزه یا گنبو گیاهی است علفی چند ساله، ریشهٔ آن کمی ضخیم و گوشتی، برگهای آن بسیار بریده و غباری، ساقه آن مجوف و گوشتی و بلندی آن تا ۲ متر می‌رسد. گلهای آن به رنگ زرد و به گروه چتر مانند در انتهای ساقه ظاهر می‌شود. آنفوزه در چند سال اولیه سن خود ساقهٔ قابل رویتی ندارد و برگ های آن گسترده روی زمین است که در مراتع به نام «کماه» و «انگزاکماه» چوپانان می‌شناسند و مورد توجه و علاقهٔ گوسفندان است.

نغوزه گیاهی دارویی با کاربرد درمانی 

کارشناس گیاه شناسی در گفت وگو با خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از یاسوج گفت: گیاه آنغوزه از گیاهان دارویی مهم تیره چتریان است که طول آن گاه به دو متر هم می‌رسد.

 جعفری با بیان اینکه اینکه این گیاه به درمان اختلالات عصبی در کودکان، کاهش فشارخون، درمان بیماری‌های قلبی عروقی کمک به هضم غذا، می تواند کمک کند افزود: جلوگیری از حمله‌های هیستری، رفع درد دندان، جلوگیری از رشد میکروب، درمان سیاه سرفه و برونشیت، درمان یبوست از جمله خواص شناخته شده آنغوزه است.

وی تصریح کرد: آنغوزه حاوی تعدادی ترپن و مواد محلول در چربی است که۲۰ درصد اسانس، ۶۰ درصد رزین و حدود ۳۰ درصد صمغ است.

عضو هیئت علمی دانشگاه یاسوج اظهار کرد: آنغوزه یکی از گیاهان مهم و صادراتی ایران به شمار می‌آید که خریداران آن را با روش‌های پیچیده، تجزیه و ده‌ها ماده ارزشمند از آن تولید می‌کنند.

آنغوزه گیاهی با پتانسیل اشتغال زایی و درآمد زایی پرسود

معاون فنی وآبخیزداری منابع طبیعی کهگیلویه وبویراحمد در گفت وگو با خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از یاسوج  گفت:قیمت هر کیلو شیره انغوزه ۱۴۰هزارتومان می باشد که پیش بینی می کنیم از هرهکتار ۱۴میلیون تومان برداشت شود.

آنغوزه کشون نوعی تیغ زدن گیاه برای استحصال صمع یا شیرابه آن است که این عمل از اواسط تابستان و قبل از خشک شدن گیاه در مراتع استان آغاز و تا اواخر مهر ادامه دارد.

زمانی، یکی از بهره برداران منطقه تنگ سرخ هم گفت: حدود پنجاه هکتار را به زیر کشت  گیاه  آنغوزه اختصاص دادیم که به طور متوسط از هر هکتار ۱۵۵ کیلوگرم برداشت داشته است .

صادرات آنغوزه به کشورهای اروپایی و خلیج فارس 

عمل آنغوزه گیری موسم به آنغوزه کشون یکی از فعالیت‌های اقتصادی پرسود و بسیار کم هزینه است که در استان سابقه‌ای چند هزار ساله دارد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان  در گفت وگو با خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از یاسوج گفت: مجموعا از۳۶ هزار هکتار از منابع ملی از سال ۸۱تا الان زیرگیاه دارویی آنغوزه کشت شده است .

عزت الله بهشتی فر با بیان اینکه این استان ظرفیت‌های بالایی در زمینه تولید گیاهان دارویی به ویژه آنغوزه دارد، افزود: با شناسایی و ساماندهی این ظرفیت‌ها علاوه بر حفاظت از مراتع می‌توان به افزایش تولید و اشتغال نیز کمک شایانی کرد.

وی ادامه داد:کشت گیاه آنغوزه از سال‌های پیش در برخی مناطق سردسیری کهگیلویه و بویراحمد وجود داشته که این موضوع، اقتصاد اهالی و مرتع داران را متحول کرده است و مردم به همین دلیل با دغدغه بیشتری به حفاظت و بهره برداری از مراتع می‌پردازند.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری با بیان اینکه این محصول به کشور های حوزه خلیج فارس صادرو کشورهای اروپایی نیز صادر می‌شودافزود:  از کشت هر هکتار گیاه آنغوزه یک شغل و نیم ایجاد می‌شود که این می‌تواند به اشتغال در استان کمک شایانی کند.

وی افزود:کشت این گیاه در مناطقی مانند تنگ سرخ، تل گاه، سرداب، مله شوره و کاکان با موفقیت انجام شد و هم اکنون بهره برداران در این منطقه در حال برداشت شیره مفید گیاه آنغوزه هستند. 

کهگیلویه وبویراحمد دارای یک میلیون و ۷۰۰ هزار هکتار جنگل ومرتع است که بخش زیادی از این مناطق مستعد کشت گیاهان دارویی از جمله آنغوزه است.

آنغوزه به خاطر حضور ترکیبات سولفور در آن، بوی تند و طعم تلخی دارد.

آنغوزه حاوی حدود ۴۰ تا ۶۰ درصد رزین، ۲۵ درصدصمغ ، ۱۰ درصد روغن اسانس و ترکیبات دیگری هم هست و فرولیک اسید دارد.

تحلیل آنغوزه نشان می دهد که شامل ۶۷٫۸ درصد کربوهیدرات ، رطوبت ۱۶٫۰ درصد، پروتئین ۴ درصد، چربی ۱ درصد، مواد معدنی ۷ درصد و فیبر ۴٫۱ درصد است. مواد معدنی و ویتامین آن شامل کلسیم بالایی به علاوه فسفر، آهن، کاراتوئن، ریبوفلاوین و نیاسین می باشند.

مصارف آنغوزه :

آنغوزه از دیرباز به عنوان طعم دار کردن و گیاهان دارویی استفاده می شده است این گیاه هنوز هم گاهی در گیاه درمانی های مدرن مورد استفاده قرار می گیرد که به ویژه در درمان هیستری، برخی شرایط عصبی، برونشیت، آسم و سیاه سرفه بسیار ارزشمند است.

صمغ ضد انقباض، داروی ضد نفخ، اخلاط اور، ملین، آرام بخش است. روغن موجود در صمغ برای درمان آسم بسیار عالی است.

آن به عنوان یک عامل طعم دار به کار می رود و مخلوطی از ترکیبات ادویه را تشکیل می دهد.

آنغوزه در درمان اختلالات تنفسی مانند سیاه سرفه، آسم و برونشیت مفید است.


داروشناختی و اثرات مهم
تاکنون مطالعات کلینیکی برای مشخص شدن اثرات درمانی آن صورت نگرفته است؛ اما در مطالعه ای که بر روی موش‌های آزمایشگاهی انجام شده کلسترول سرم را پایین نیاورده است.
استفاده از عصاره الکلی (تنتور) باریجه سمیت سلولی علیه لنفومای سلول‌های سرطانی و لنفوسیت های انسانی را نشان داده است.
 طریقه و میزان مصرف
* روزانه ۰/۳ تا ۱ گرم در سه نوبت (جمعاً ۰/۹ تا ۳ گرم در روز).
* تنتور: ۲ تا ۴ میلی لیتر در روز این مقدار را می‌توان در دو یا سه نوبت مصرف نمود.
 سمیت و عوارض جانبی
مصرف خوراکی آن در بزرگسالان سمیتی نشان نداده است، ولی در کودکان می‌تواند ایجاد مسمومیت کند. همچنین در حد مصرف درمانی تاکنون عارضه خاصی از آن گزارش نشده، ولی ممکن است در بعضی افراد و یا با مصرف زیاد آن اسهال، نفخ، سوزش هنگام ادرار، سوزش معده، سردرد، گیجی و تشنج ایجاد شود. همچنین، صمغ آن ممکن است درماتیت های پوستی ایجاد کند. با توجه به اینکه آنغوزه دارای خاصیت قاعده آور است، مصرف زیاد آن می‌تواند موجب سقط شود؛ لذا توصیه می‌گردد در دوران بارداری و شیردهی مصرف نشود.
همچنین، کومارین های موجود در اولئوگم رزین آنغوزه ممکن است با داروهای ضد انعقاد تداخل کند.
در گزارشی آمده است، مصرف ۵۰ تا ۱۰۰ میلی گرم آنغوزه در افرادی که مشکل عصبی دارند، باعث تشنج می‌شود.


 موارد منع مصرف
زنان باردار، زنان شیرده و کودکان
 مهم‌ترین اثرات گزارش شده
حساسیت زا، ضد درد، ضد چسبندگی پلاکت‌ها، ضدعفونی کننده، ضد اسپاسم، ضد تومور، تقویت کننده قوای جنسی، ضد نفخ، محرک CNS، هضم کننده، ادرارآور، شیرافزا، خلط آور، قارچ کش، کاهش دهنده پرفشاری خون، مسهل، موتاژنیک، محرک تنفسی، مسکن، تقویت کننده معده، محرک، تقویت کننده رحم و کرم کش.
نکات قابل توجه
۱- آنغوزه از گونه های دیگری به دست می‌آید که مهم‌ترین آن‌ها فرولافوئتیدا و فرولا آلیاسئا هستند.
۲- بوی بسیار تند آنغوزه که شبیه سیر می‌باشد، مربوط به ترکیبات گوگرددار آن است.
۳- برای به دست آوردن آنغوزه گیاه از فصل بهار به بعد قسمت پایین ساقه (نزدیک به سطح زمین) و یا اصطلاحاً یقه گیاه را برش‌های عمودی یا افقی می‌دهند تا اولئوگم رزین (آنغوزه) به صورت شیرابه به بیرون تراوش کند. این ماده در مجاورت هوا سفت می‌شود که پس از سفت شدن آن را جمع آوری می‌کنند و دوباره گیاه را تیغ می‌زنند یا محل قبلی را برش دیگری می‌دهند تا دوباره اولئوگم رزین ترشح کند. این عمل چندین بار و گاهی تا دو ماه از فصل بهار صورت می‌گیرد. آنغوزه خارج شده به دو صورت اشکی (گرد و کروی با اندازه های مختلف) و توده ای و به رنگ‌های زرد تا قهوه ای تیره است که هرچه روشن‌تر باشد مرغوب‌تر و گران‌تر است. همچنین، نوع اشکی آنغوزه مرغوب‌تر و گران‌تر می‌باشد. آنغوزه مزه ای گس و تقریباً تند و سوزاننده دارد و دارای بوی نامطبوع شبیه ترکیبات گوگرددار است.
۴- گرچه آنغوزه استفاده محدودی (آن هم در طب سنتی ایران) داشته، ولی یکی از اقلام مهم صادراتی فرآورده های گیاهی ایران است که خریداران آن را با روش‌های پیچیده تجزیه می‌کنند و ده ها ماده ارزشمند از قبیل اسانس، رزین و صمغ قابل مصرف در صنایع دارویی، بهداشتی، آرایشی و صنعتی از آن به دست می‌آورند. با توجه به اینکه تهیه آنغوزه پر زحمت و طولانی مدت است، قیمت نسبتاً گرانی دارد.
۵- نام عمومی آنغوزه در جهان و در تجارت آزافتیداگم است که در کتب قدیمی منشأ جغرافیایی آن ایران ذکر شده و در گذشته بزرگ‌ترین تأمین کننده آن در جهان بوده است. گیاه تولید کننده آنغوزه در بعضی قسمت‌های افغانستان نیز وجود دارد؛ ولی وسعت آن در ایران از کشورهای دیگر به مراتب بیشتر است.


 خواص آنغوزه به طور خلاصه
۱٫ برای کشتن کرم‌های داخل باغچه هنگام آبیاری مقداری آنغوزه را در پارچه‌ای گذاشته و داخل آب جلوی شیلنگ بگذارید.
۲٫ محرک نیروی جنسی است.
۳٫ ادرارآور و ضد سوزش ادرار است.
۴٫ برطرف کننده بلغم است.
۵٫ هضم کننده غذا است.
۶٫ درمان کننده رماتیسم و نقرس و سیاتیک است.
۷٫ برای درد کمر و مفاصل مفید است.
۸٫ درمان کننده امراض سینه از جمله آسم است.
۹٫ دم کرده انجدان رومی تمیزکننده خون کبد است.
۱۰٫ برای درمان تب‌ها سودمند است.
۱۱٫ درمان کننده بواسیر
۱۲٫ برای درمان ذات‌الریه، برونشیت و سرفه و سرماخوردگی به کار می‌رود.
۱۴٫ خوردن انجدان باعث رفع سموم جانوران سمی می‌شود.
۱۵٫ کاهش دهنده فشار خون

فواید آنغوزه برای سلامت و درمان بیماری ها

کمک به کاهش نفخ و دیگر مشکلات شکم :

آنغوزه داروی قدیمی برای درمان مشکلات معده از جمله گاز، نفخ، سندروم روده تحریک پذیر (IBS)، کرم روده و نفخ شکم است و به خاطر خواص ضد التهابی و ضد اسپاسمی به کاهش چنین بیماری هایی کمک می کند. به طور روزانه با اضافه کردن آن به غذا از خواص آنغوزه بهره ببرید.

کمک به تسکین آسم :

آنغوزه به تسکین اختلالات تنفسی مانند آسم، برونشیت، سرفه های خشک به دلیل اثرات ضد ویروسی و ضد التهابی وآنتی بیوتیکی آن کمک می کند هم چنین در تسکین گرفتگی سینه و بیرون آمدن خلط موثر است. تنها کاری که باید انجام دهید این است که خمیری را با استفاده از آب و آنغوزه آماده کنید و روی سینه بمالید هم چنین می توانید آنغوزه و پودر زنجبیل خشک را همراه مقداری عسل مخلوط کنید. استفاده از این مخلوط در تسکین مشکلات تنفسی مفید است.

پایین آورن فشارخون:

آنغوزه در رقیق کردن خون موثر و ممکن است به کاهش سطح فشار خون کمک کند. آن حاوی کومارین ، ترکیبی است که به بهبود جریان خون کمک و در نتیجه از تشکیل لخته خون جلوگیری می کند.

تسکین درد های قاعدگی :

قاعدگی برای اغلب زنان دردناک است با این حال، ممکن است آنغوزه با تسکین درد و گرفتگی عضلات شکم ، کمر به شما کمک کند. رقیق کننده خون طبیعی است، به جریان خون بدون آسیب زدن به بخشی از بدن شما کمک می کند. همچنین ترشح را افزایش و جریان خون را بهبود می دهد و در نتیجه باعث تسکین درد می شود. مقدار کمی نمک، پودر شنبلیله و کمی نمک را در یک فنجان ابدوغ مخلوط کرده و آن را در طول دوره های مختلف مصرف کنید.

تسکین سردرد:

آنغوزه خواص ضد التهابی دارد که التهاب رگ های خونی را در سر کاهش می دهد و باعث تسکین سردرد می شود. تنها کاری که باید انجام دهید این است که کمی از آنغوزه را با آب حرارت دهید. این محلول را چند بار در روز بنوشید تا نتایج موثر را ببینید.

درمان گزیدگی و نیش حشرات:

آنغوزه به عنوان یک پادزهر طبیعی برای جای گزش و نیش حشرات عمل می کند. تنها کاری که باید انجام دهید این است که سیر را با آنغوزه مخلوط کرده و در موضع آسیب دیده بزنید.

درمان آکنه:

خواص ضد التهاب آنغوزه تولید آکنه را کاهش می دهد در حالی که خواص ضد باکتری آن، مانع رشد جوش ها و آکنه می شود همه کاری که باید انجام دهید این است که آنغوزه را به گلاب اضافه کنید و روی موضع آسیب دیده اعمال کنید.

کمک به درخشان کردن پوست:

آنغوزه با افزایش رساندن اکسیژن به بافت های صورت کمک می کند تا پوست درخشنده شود. با مخلوط کردن آنغوزه با آب و گلاب خمیری بدست می آید می توانید مقداری پودر چوب صندل نیز به آن اضافه کنید این را به طور مرتب بر روی صورت خود بمالید تا به نتایج موثر برسید.

نرم کننده طبیعی مو:

آنغوزه می تواند برای موهای مجعد و خشک به دلیل خواص مرطوب کنندگی آن شگفتی ایجاد کند. ماسک مو با ماست، روغن بادام وآنغوزه درست کنید و روی موهای خود بمالید و یک ساعت بعد با آب ولرم، آن را بشویید.

خاصیت ضد سرطانی :

آنغوزه پتانسیل عمل به عنوان یک عامل ضد سرطانی را دارد. و دارای اثرات ضد توموری در مورد سرطان پستان است.

خاصیت ضد درد:

اگر چه مکانیزم دقیق تسکین درد هنوز کمی مرموز است، اما به عنوان یک مسکن ایمن برای طیف وسیعی از سطوح درد ، از درد مزمن ناشی از آسیب و یا جراحی تا درد قولنج در کودکان توصیه شده است.

بالابردن باروری:

یکی از کاربردهای باستانی آنغوزه استفاده از آن به عنوان محرک جنسی است و نشانه های ناتوانی یا ناباروری زنان و مردان را از بین می برد. با تحریک فعالیت هورمونی و افزایش انرژی ، جریان خون را تسهیل می کند و به راحتی در دسترس است و هیچ عارضه جانبی ندارد.

بهبود هضم و گوارش:

همان طور که قبلا گفته شد، آنغوزه اغلب برای افرادی که دچار گاز، کرم روده، IBS و سوهاضمه هستند تجویز می شود و اساسا هر اختلالی که بر دستگاه گوارش تاثیر می گذارد. می تواند شامل کاهش درد، نفخ، یبوست، اسهال، زخم، و نفخ شکم اضافی همانند مسمومیت غذایی و مشکلات شکم جدی تر، مانند سرطان روده بزرگ باشد.

بالا بردن ایمنی :

به عنوان یک ضد ویروس، آنتی بیوتیک، ضد التهاب و خلط اور، عمل می کند و برای درمان بیماری های تنفسی ایده آل است. این کار می تواند به از بین بردن خلط اضافی از سیستم کمک کند، در حالی که خنثی کردن و باکتری ها یا پاتوژن که ممکن است در مناطق تنفسی وجود داشته باشند، به طور موثر سیستم ایمنی را بهبود داده و به شما اجازه می دهد که راحت نفس بکشید، حتی اگر بیماری هایی مثل آسم داشته باشید.

کاهش اختلالات عصبی:

به نظر می رسد که لیست فواید آنغوزه ادامه دار است شما می توانید از این گیاه برای تسکین بدن و ذهن استفاده کنید و آن را یک درمان موثر برای تشنج، نوسانات روحی، اضطراب مزمن، افسردگی و استرس مورد استفاده قرار دهید. این یک مزیت بهداشتی بشمار می رود زیرا همه این اختلالات ممکن است سیستم کلی را تخریب کند اگر به درستی کنترل نشود.

بهبود بهداشت باروری:

پروژسترون یکی از مهم ترین عناصر برای بهداشت باروری زنان است و آنغوزه تولید این هورمون حیاتی را تحریک می کند. این امر می تواند به افزایش ایمنی مادران باردار از طریق جلوگیری از تولد زودرس، خونریزی بیش از حد، و نازایی نیز کمک کند در حالی که علائم برای زنان به طور کلی کاهش می یابد.

درمان گوش درد و دندان درد :

کاربرد سنتی دیگر آنغوزه درمان دندان درد و گوش درد است. می توانید دهان را با آب و آنغوزه بشویید و برای درمان گوش درد می توانید روغن نارگیل و ترکیب آنغوزه را داخل گوش بریزید. هر دوی این مزایا به خاطر اثرات ضد التهاب، ضد درد و ضد باکتری مفید و چند منظوره هستند.

جلوگیری از پیری:

این ادویه گیاهی باعث ایجاد یک عامل ضد پیری می شود. این روش خوبی برای کاهش چین و چروک، خطوط ظریف و لکه های سالخوردگی از روی صورت است .آنغوزه می تواند با گلاب و گل سرشوی ترکیب شود تا یک ماسک صورت ضد چین و چروک موثر ایجاد کند.

سفید کردن پوست:

آنغوزه می تواند به عنوان یک عامل سفید کننده به کار رود و درخشندگی پوست را بهبود و خال های تیره، آکنه و چربی پوست را کاهش می دهد. این کار به طور طبیعی تولید تیروزین در پوست را مختل می کند. تیروزین تولید ملانین در پوست انسان را افزایش می دهد که منجر به تیرگی پوست، پیری زودرس پوست می شود. آنغوزه تولید تیروزین را کنترل می کند در نتیجه، می توانید یک پوست بدون لکه و درخشان و جوان را با استفاده از ماسک های صورت انغوزه داشته باشید.

خاصیت ضد خشکی :

آلودگی و استرس باعث خشک شدن پوست و مو و آسیب دیده می شود. چنانچه در بخش سلامت نمناک گفته ایم آنغوزه مثل یک عامل ترمیم خشکی عمل می کند که پوست صاف و مرطوب را ایجاد می کند. آن می تواند همه نشانه های قابل رویت از خشکی پوست مانند پوست مردگی، پوسته شدن، شکاف، کک و چروک، چین و چروک و تجمع رنگ دانه ها را درمان کند.

درمان آکنه و میخچه:

آنغوزه به غیر از اصلاح پوست از لک، همچنین برای درمان آلرژی های پوست و میخچه ها استفاده می کند. آلرژی های پوستی مختلف ناشی از تابش خورشید یا خشکی، می توانند با استفاده از آنغوزه در عرض چند هفته استفاده درمان شوند.

کنترل ریزش مو:

آنغوزه بافت مو را بهبود می بخشد همچنین از مو در برابر ریزش موی طبیعی محافظت می کند. بنابراین به عنوان راه حلی برای طاسی مغز مردان و موهای کم پشت در زنان مورد استفاده قرار می گیرد. شما باید به دنبال تقویت فولیکول مو و کنترل شوره سر در فواید آنغوزه باشید چون ریزش مو را کنترل و باعث ضخیم ترشدن مو می شود.

حفظ پوست سر:

پوست سر فولیکول های مو را افزایش می دهد زمانی که سلامت پوست سر از دست می رود، به طور مستقیم ریشه های مو ضعیف تر می شود. این منجر به ریزش و آسیب مو می شود. آنغوزه PH و سطح نرمال پوست سر را حفظ می کند. هم چنین پوست سر را از عرق، چربی و آکنه نگه می دارد. آن به طور طبیعی مشکلات پوست سر مثل آکنه، چربی، شوره سر و خشکی را از بین می برد. در نتیجه مقاومت کلی مو، بافت و کیفیت آن بهبود می یابد.

ضد صرع:

فواید شگفت انگیز سلامتی تنها محدود به روش های سنتی درمان سرفه و سرماخوردگی نیست. این ادویه دارویی قوی ضد صرع و یک روش طبیعی برای پیش گیری از بیماری ها است. با این حال، مراقب استفاده از آنغوزه به عنوان یک اقدام پیشگیرانه علیه صرع باشید. در مواردی که بیماری صرع تایید شد باید به دنبال توصیه پزشکی باشید.

آرام بخش :

آنغوزه به عنوان آرام بخش استفاده می شود. این گیاه سابقه درمان کردن عفونت های مثانه و مشکلات شکمی دیگر را دارد.

خاصیت ضد اسیدی :

آنغوزه به عنوان یک عامل قلیای طبیعی عمل می کند که اسیدهای بیش از حد در معده را رقیق می کند. این گیاه مشکلات شکمی روده را نیز از بین می برد. بنابراین، این عامل ضد نفخ است که درد معده را تسکین می دهد.

جلوگیری از بارداری :

علم مدرن هنوز بر روی مزایای آنغوزه در جلوگیری از بارداری کار می کند. اما از نظر تاریخی این ادویه گیاهی به عنوان وسیله ای برای جلوگیری از بارداری ناخواسته به کار می رود. در نتیجه اگر باردار یا شیرده هستید مراقب استفاده از این ادویه باشید.

بهبود حال:

آنغوزه به بهبود حال کمک می کند. دارو نیست، بلکه فرمولی گیاهی است که تولید هورمون شادی را تحریک می کند و مانع تولید استرس می شود. این یک عامل کنترل استرس قدرتمند است که باید با احتیاط استفاده شود. اگر سابقه جنون دارید از آن استفاده نکنید.

ضد افسردگی:

آنغوزه از لحاظ تاریخی به عنوان داروی ضد افسردگی مورد استفاده قرار گرفته است. توانایی آن برای ایجاد شادی و کاهش افکار منفی باعث می شود که این فرد، آن را یک ضد افسردگی طبیعی قدرتمند کند.

متابولیسم ها را افزایش می دهد:

این مزیت شگفت انگیز آنغوزه به چندین مساله بهداشتی کمک می کند. آنغوزه تا حد زیادی سوخت بدن را افزایش می دهد. این باعث بهبود هضم غذا می شود. در نتیجه آن متابولیسم چربی را نیز تحریک می کند. این مانع گردش LDL یعنی کلسترول بد)در خون انسان می شود. بنابراین، آنغوزه شما را از تمام مشکلات قلبی ناشی از تشکیل کلسترول و تجمع، ایمن نگه می دارد.

بهبود فیزیک بدن:

آنغوزه به افزایش و حفظ سلامت قلب کمک می کند. هم چنین این یک داروی تنفسی مفید در برابر سرفه و تنفس است. بنابراین روشن است که این ادویه گیاهی، خون رسانی را به همه بافت ها و سلول ها افزایش می دهد. این افزایش تضمین می کند که هر سلول مقدار اکسیژن مورد نیاز را دریافت می کند. در نتیجه، خستگی جسمی را با ارائه یک فرصت برای ترمیم بافت های فرسوده کاهش می دهد.

ضد ضعف جنسی :

آنغوزه یک جز طبیعی قوی است که می تواند برای درمان چند مشکل مربوط به ضعف جنسی مورد استفاده قرار گیرد. این کار محرک جنسی را در زنان افزایش می دهد و به طور گسترده از مشکل انزال زودرس جلوگیری می کند. اثبات شده یک تنظیم کننده استرس است این امر به بهبود محرک جنسی مردان نیز کمک می کند.

مضرات گیاه انغوزه

مصرف انغوزه به علت گرمی بیش از حد برای افراد گرم مزاج مضر است.

مصرف آنغوزه برای افراد دچار بیماری کبدی ممنوع است.

مصرف زیاد آن سبب ابتلا به اسهال، نفخ، سوزش هنگام ادرار، سوزش معده، سردرد، گیجی و تشنج می شود.

صمغ آن سبب درماتیت های پوستی می شود.

استفاده زیاد آنغوزه به علت ویژگی های قاعده آورآن می تواند موجب سقط گردد پس نباید از انغوزه در دوران بارداری استفاده نمود.

استفاده ۵۰ تا ۱۰۰ میلی گرم آنغوزه در افراد دچار مشکل عصبی سبب تشنج می گردد.

استفاده از آنغوزه برای کودکان مضر است و موجب ایجاد مسمومیت می شود.

صمغ انغوزه با داروهای ضد انعقاد خون تداخل دارد و نباید این گیاه را با داروهای شیمیایی ضد تشنج استفاده نمود.

استفاده بیش از حد آن ممکن است سبب سرگیجه و سردرد و کاهش هوشیاری در هنگام کار شود.

بیماران مبتلا به بیماری فشارخون بالا یا پایین بهتر است از این گیاه استفاده نکنند.

چیلانه

Short link : https://chilaneh.com/?p=1900

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *