گیاه پتوس
عمومی

آموزش نگهداری و پرورش گیاه پتوس

گیاه پتوس یا پوتوس یکی از آسان رشدترین گیاهان آپارتمانی است که به دلیل نگهداری ساده و جلوه زیبایی که به محیط اطراف خود می بخشد معمولا یکی از انواع آن در منزل یا دفتر کار بسیاری از ما خودنمایی می کند.

گیاه پتوس از تاک های رونده است که در انواع و رنگ های مختلف یافت می شود و اگر به شرایط زندگی از جمله خاک، آبیاری و نور مورد نیاز و همچنین پیرایش آن توجه کافی داشته باشیم می تواند زیبایی و طراوت برای محیط زندگی ما به ارمغان بیاورد.

در ادامه قصد داریم درباره این گیاه زیبا و نحوه نگهداری از آن در منزل و آپارتمان صحبت کنیم، با کوکا همراه باشید.

اطلاعات گیاه شناسی

نام های رایج فارسیپتوس، پوتوس، لوکژ
نام های انگلیسیgolden pothos, Ceylon creeper, hunter’s robe, ivy arum, money plant
silver vine, Solomon Islands ivy, taro vine
نام علمیEpipremnum aureum
نوع گیاهتاک رونده
اندازهمعمولا بین 1.8 تا 3 متر
حداکثر 9 متر
نور مورد نیازسایه یا سایه جزئی (در محیط بیرون)
نور روشن غیر مستقیم (در محیط داخلی)
نوع خاکخاک گلدان کاملا زه کشی شده
PH خاک6.1 تا 6.5
زمان گل دهیگل نمی دهد
مگر آن که از یک مکمل هورمونی خاص استفاده شود
رنگ گلگل نمی دهد
بومیجزایر سلیمان

خصوصیات ظاهری و عمومی

گیاه پتوس نوعی تاک رونده با برگ های سبز قلبی شکل و نوک تیز است که گاهی رگه های سفید، زرد یا سبز کم رنگ روی آن ها دیده می شود.

این گیاه آپارتمانی نور روشن و غیر مستقیم را دوست دارد اما می تواند در محیط هایی که نور آفتاب چندانی به آن ها نمی رسد یا فقط از نور فلورسنت بهره می برند نیز به رشد خود ادامه دهد.

پتوس برای مکان هایی همچون دفاتر و اتاق های خوابگاهی عالی است.

نحوه پرورش گیاه پتوس

گیاه پتوس به خودی خود به داربست و سایر تکیه گاه ها نمی چسبد اما می توان آن را به گونه ای مرتب کرد که حالت پیچشی دور داربست پیدا کند.

در محیط های داخلی می توان از پتوس های با طول 9 متر نیز استفاده کرد اما اغلب افراد ترجیح می دهند ساقه آن را کوتاه تر کنند.

پتوس از گیاهانی است که با کمی سهل انگاری در مرتب کردن و رسیدگی به ظاهر آن، می تواند باعث شلوغی و آشفتگی محیط خود شود. به علاوه اگر برگ های آن خشک شده و بریزند ساقه آن لخت به نظر رسیده و جذابیت خود را از دست می دهد.

اگر دوست دارید پتوس شما تا حد زیادی رشد کرده و همانند یک تاک رونده بلند به نظر برسد باید آن را روی قلاب های کنار دیوارها و فریم های پنجره محکم کنید و هر از گاهی آن را مرتب کنید در غیر این صورت رشد آن تنها باعث می شود ژولیده و نا مرتب به نظر برسد.

در مورد آب و هوا نیز دقت داشته باشید گیاه پتوس از سرما متنفر است و در هوای سرد از بین می رود.

پتوس معمولا دچار آفت نمی شود اما ممکن است گاهی با شپشک آردی آلوده شود. برای از بین بردن این آفت می توانید از صابون حشره کش استفاده کنید با این حال ساده تر آن است که با یک پنبه آغشته به الکل این حشرات را از بین ببرید.

نور مورد نیاز

پتوس در محیط خارج از منزل در سایه کامل تا سایه جزئی قابل نگهداری است و در محیط داخلی، نور روشن اما غیر مستقیم را ترجیح می دهد.

عدم دریافت نور کافی می تواند روی الگوی برگ گیاهان چند رنگ اثر بگذارد و برگ آن ها را به رنگ سبز یکنواخت تغییر دهد اگرچه با انتقال آن ها به مکان روشن تر معمولا تنوع رنگی بر می گردد.

رنگ پریده شدن ناگهانی برگ های پتوس نشانه آن است که آفتاب بیش از حد دریافت می کند.

خاک مورد نیاز

پتوس در خاک گلدان معمولی خوب زه کشی شده به خوبی رشد می کند.

آب مورد نیاز

پتوس ترجیح می دهد خاک گلدانش بین دو آبیاری کاملا خشک شود، مرطوب بودن دائمی خاک این گیاه باعث می شود ریشه اش بپوسد.

ظاهر شدن لکه های سیاه روی برگ ها و برگ ریزان ناگهانی پتوس نشانه مرطوب بودن بیش از حد خاک آن است، به جای آبیاری های پی در پی بهتر است اجازه دهید گیاه خودش به شما بگوید چه زمانی موقع آبیاری اش فرا رسیده است!

به عنوان مثال زمانی که پتوس ظاهر پژمرده ای پیدا می کند نیاز به آبیاری دارد اما نباید تا خشک شدن برگ ها و برگ ریزان گیاه منتظر بمانید. خشک و قهوه ای شدن لبه های برگ ها نیز نشانه آن است که گیاه مدت زیادی خشک مانده است.

دما و رطوبت مورد نیاز

پتوس از سرما متنفر است و باید در دمای بالای 10 درجه سانتی گراد نگهداری شود، این گیاه عاشق دمای محیط بین 18 تا 24 درجه سانتی گراد است و هوای مرطوب را دوست دارد با این حال به دلیل طبع سازگارش می تواند در آب و هوای کمتر مرطوب نیز به رشد خود ادامه دهد.

کود مورد نیاز

پتوس نیاز چندانی به کود ندارد اما از آن جا که در اکثر خاک گلدان ها هیچ ماده مغذی وجود ندارد می توانید هر ماه یا هر دو ماه یک بار از هر نوع کود گیاهان آپارتمانی متعادل که در دسترس دارید استفاده کنید.

زمان عوض کردن گلدان (علت شل شدن برگ های پتوس)

اگر با وجود آبیاری صحیح، برگ های گل آویزان و پژمرده به نظر می رسند احتمالا ریشه های گیاه گلدان را پر کرده است، برای اطمینان از این مسئله گیاه را با دقت بلند کرده و ببینید این مشکل وجود دارد یا خیر.

اگر حدس تان درست است گلدان با اندازه دو برابر بزرگ تر را با خاک گلدان تازه پر کرده و پتوس خود را به آن انتقال دهید.

هرس کردن

در مورد پتوس بهتر است ساقه ها را نسبتا کوتاه نگه دارید تا همه قسمت های ساقه با برگ پوشیده باشند و ساقه لخت به نظر نرسد.

اگر ساقه بدون برگ در حال رشد کردن است بهتر است آن را از گیاه جدا کرده و روی سطح خاک قرار دهید تا به زودی ساقه جدید جوانه بزند.

قلمه زدن گیاه

این گیاه به راحتی با برش زدن ساقه و کاشتن آن در آب یا خاک گلدان قلمه زده می شود. لازم است قلمه های ریشه دار شده در آب را در اسرع وقت به خاک منتقل کنید تا مواد مغذی کافی به آن ها برسد.

انواع پتوس

پتوس انواع مختلفی دارد که از نظر سایه های رنگی برگ ها با هم تفاوت دارند، رگه های به رنگ زرد، سفید یا سبز روشن که برگ های سبز گیاه را از یکنواختی خارج کرده و جلوه زیباتری به گیاه می بخشند.

برخی انواع گیاه پتوس عبارتند از:

  • ملکه مرمری: گیاهی با برگ های متنوع سفید و سبز بسیار جذاب که نسبت به بسیاری از پتوس ها به نور بیشتری نیاز دارد.
  • پتوس مینیاتوری سفید (مروارید و جید): نوعی پتوس سفید و سبز که نقطه های کوچک سبز رنگی روی آن دیده می شود و به نام پتوس ارتشی نیز شناخته شده است.
  • پتوس نئون: از انواع پتوس به رنگ سبز زیتونی براق که برای فضاهای تاریک مناسب است.
  • ساتن نقره ای: نوعی پتوس با برگ های سبز – خاکستری ضخیم و لکه های نقره ای رنگ است که در برابر خشکی و نور کم بسیار مقاوم می باشد.

برخی دیگر از انواع رایج پتوس شامل پتوس ابلق یا پتوس طلایی، پتوس مانجولا و پتوس هاوایی می باشد.

آیا پتوس سمی است؟

همه قسمت های گیاه پتوس سمی است و نباید آن را بلعید، به همین دلیل افرادی که سگ یا گربه در منزل نگهداری می کنند باید در این مورد دقت لازم را داشته باشند.

سمی بودن پتوس به دلیل کریستال های اگزالات کلسیم موجود در این گیاه می باشد که می تواند لب ها، دهان و زبان را تحریک کند.

در صورتی که یک کودک یا فرد بزرگسال از این گیاه خورده است لازم است با اورژانس تماس بگیرید و اگر حیوان خانگی شما مقداری از آن را بلعیده با دامپزشک مشورت کنید.

Short link : https://chilaneh.com/?p=2091

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *