مسمومیت در کودکان
بیماری ها, نکات خانه داری

کف‌پوش خانه و فوم مبلمانهای مقاوم در برابر آتش باعث مسمومیت در کودکان می‌شود

کف‌پوش خانه و فوم مبلمانهای مقاوم در برابر آتش باعث مسمومیت در کودکان می‌شود.

طبق مطالعه جدید دانشگاه دوک، کفپوش خانه و مبلمانهای مقاوم به آتش میتواند موجب مسمومیت در کودکان شوند. این مطالعه نشان داد که در خون و یا ادرار کودکانی که در خانه‌هایی با کف‌پوش‌های وینیل و مبل‌های دارای مواد شیمیایی مقاوم در برابر آتش زندگی می‌کنند، غلظت بالاتری از ترکیبات آلی نیمه فرار (SVOC) نسبت به کودکان دیگر که در خانه‌هایشان این مواد وجود ندارد، دیده می‌شود.

دانشمندان دریافتند که مسمومیت در کودکان در خانه‌های مجهز به مبل‌های دارای فوم‌های پلی دی فنیل اتر برومینه مقاوم به شعله (PBDEs) زندگی می‌کنند، مقدارPBDE در سرم خون آن‌ها شش برابر بیشتر است. پلي دي فنيل اتر برومينه ها با اثرات بازدارنده شعله از واکنش شاخه‌ای رادیکال‌های آزاد در طی آتش‌سوزی جلوگیری می‌کنند. در نتيجه از اين مواد برای جلوگیری از آتش‌سوزی در قطعات و تجهيزات الکتريکي و الکترونيکي استفاده می‌شود. نتایج آزمایشات نشان داد که قرار گرفتن در معرض PBDE منجر به تأخیرهای عصبی، چاقی، اختلالات اندوکرین و تیروئید، سرطان و سایر بیماری‌ها می‌شود.

همچنین نتایج مطالعه نشان داد، در ادرار مسمومیت در کودکان ساکن در خانه‌های دارای کف‌پوش وینیل، غلظت متابولیت بنزیل بوتیل فتالات ۱۵ برابر بیشتر از کودکانی بود که در خانه‌های بدون کف‌پوش وینیل زندگی می‌کردند. کف‌پوش وینیل یا PVC در ساختمان‌های تجاری, اداری و مسکونی به دلیل دارا بودن مزیت نگهداری آسان و مقاومت بالا در مکان‌های مختلف ازجمله آشپزخانه، حمام و سایر نقاط خانه به کار می‌رود.

بنزیل بوتیل فتالات با اختلالات تنفسی، تحریکات پوستی، اختلالات چندگانه و اختلالات تولیدمثل مرتبط است.

هدر استپلتون، شیمیدان محیط‌زیست در دانشکده محیط‌زیست نیکلاس دوک، که رهبری این تحقیق را بر عهده داشت، گفت: “SVOC ها به‌طور گسترده‌ای در الکترونیک، مبلمان و مصالح ساختمانی به کار می‌روند و می‌توانند تمام در تقریباً محیط‌های داخلی قابل‌شناسایی باشند. قرار گرفتن گسترده انسان در معرض این مواد، به‌ویژه برای کودکان کم سن و سال که اغلب وقت خود را در خانه صرف می‌کنند و بیشتر در معرض مواد شیمیایی موجود در گردوغبار خانگی قرار می‌گیرند، بسیار خطرناک است و موجب ایجاد مسمومیت در کودکان می شود.”

وی افزود: “بااین‌وجود، تحقیقات کمی در رابطه با سهم نسبی محصولات و مواد خاص برای مسمومیت در کودکان در معرضSVOC ها، صورت گرفته است.” برای مقابله با این خلأ ادبیات، در سال ۲۰۱۴، استاپلتون و همکارانش از دوک، مراکز کنترل و پیشگیری بیماری و دانشگاه بوستون، مطالعه سه‌ساله‌ای روی ۲۰۳ کودک از ۱۹۰ خانواده در معرض SVOC شروع کردند.

استاپلتون گفت: “هدف اصلی ما بررسی ارتباط بین محصولات خاص و مواجهه کودکان با آن‌ها و تعیین نحوه قرار گرفتن در معرض آن‌ها و ابتلا به مسمومیت در کودکان از طریق تنفس، تماس با پوست و یا استنشاق گردوغبار ناخواسته بود”.

به این ترتیب، تیم تحقیقاتی نمونه‌هایی از هوای داخل ساختمان، گردوغبار و فوم داخلی مبلمان در خانه‌های این کودکان را جمع‌آوری کرد، و همراه با یک نمونه اثر دست، ادرار و خون هر کودک، مسمومیت در کودکان را مورد تجزیه‌وتحلیل قرارداد.

استاپلتون گفت: “ما ۴۴ بیومارکر را در معرض فتالات، اسیدهای ارگانوفسفره، بازدارنده‌های شعله برومینه، پارابن ها، فنل ها، عوامل ضد باکتری و مواد پرفلروآلکیل آلکیل و مواد پلی فلوروآلکیل (PFAS) قراردادیم.”

استاپلتون یافته‌های تیم خود را در AAAS به‌عنوان بخشی از جلسه علمی “خانه‌ها در مرکز معالجه شیمیایی: متحدین شیمی، مهندسان و دانشمندان بهداشت” ارائه کرد. او با کیت هوفمن، استاد تحقیق در علوم و سیاست‌های زیست‌محیطی، این مطالعه را انجام داد. معاون پژوهشي امينا هوديسك؛ و جسیکا لواسور، استیفن هامل و آلیسون فیلیپس، همگی دانشجویان دکترا در دوک هستند.

مسمومیت با کود گیاهی

منبع:sciencedaily

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *