سکته مغزی
بیماری ها, سلامت

کاهش خطر سکته مغزی از طریق یوگا و تایچی

کاهش خطر سکته مغزی از طریق یوگا و تایچی

بازماندگان سکته مغزی و کسانی که در معرض خطر هستند، باید روی یوگا و تایچی تمرکز کنند

طبق تحقیق انجام شده در استرالیا، اگر بیشتر افراد یوگا یا تایچی انجام دهند و فشارخونشان را کاهش دادند، با خطر سکته مغزی قلبی کمتر مواجه می‌شوند. درمان سکته مغزی هزینه‌ای برابر با ۵ میلیارد دلار در سال دارد، که طبق مطالعه انجام شده در سال ۲۰۱۷ روی ۵۶۰۰۰ استرالیایی تأثیر گذاشته و هر ۹ دقیقه یک‌بار سکته مغزی رخ داده است.

مقاله محققان دانشگاه موناش، دانشگاه استرالیای جنوبی (UniSA) و دانشگاه ملبورن که در مجله‌ی آینده مغز و اعصاب منتشر شده، نشان می‌دهد که تأثیرات مداخله مبتنی بر ذهناگاهی (MBI) مانند یوگا و تایچی می‌تواند بر کاهش فشارخون بالا، اسیدهای چرب و سطح قند خون – که همگی از عوامل خطر سکته مغزی هستند، تأثیر بگذارد.

سکته مغزی چیست به همراه علت، عوارض و راه های پیشگیری

محققان می‌گویند هر دو شیوه شرقی قادر به کاهش خطر سکته مغزی و کمک به بازماندگان هستند.

دکتر مارتین ایممینک، مدرس ارشد جنبش انسانی UniSA، می‌گوید فعالیت بدنی نقش مهمی در جلوگیری از سکته مغزی دارد، اما بسیاری از بازماندگان سکته مغزی ممکن است تحرک محدودی داشته باشند.

دکتر اینمیک می‌گوید: “یوگا و تایچی بسیار مفید هستند. آن‌ها حرکات ملایم و مبتنی بر حرکت هستند که به افراد کمک می‌کند تا تمرکز کنند – حالت ذهنی که بازماندگان سکته مغزی اغلب از دست می‌دهند- و در عین حال فعال هستند”.

محققان ۲۶ مطالعه که از سال ۱۹۸۵ تا ۲۰۱۷ منتشر شده را بررسی کردند و نشان دادند که چگونه یوگا و تایچی عوامل خطر ابتلا به سکته مغزی، از جمله فشارخون، کلسترول، دیابت، فیبریلاسیون دهلیزی، مصرف سیگار و مصرف الکل، چاقی، اضطراب و افسردگی را تعدیل می‌کنند.

پروفسور سوزان هیلیر، معاون تحقیقات سلامت UniSA می‌گوید شواهد فراوانی وجود دارد که یوگا و تایچی می‌توانند روش مؤثر و غیر مخربی برای کاهش فشارخون بالا که بزرگ‌ترین عامل خطر سکته مغزی است، باشند.

پروفسور هیلیر می‌گوید: “برخی شواهد نشان می‌دهد که حرکات ملایم مانند یوگا و تایچی، از طریق آموزش افراد برای نفس کشیدن عمیق، تعادل و ایجاد ثبات در سیستم عصبی خودمختار و کاهش ضربان قلب آن‌ها، فشارخون را کنترل می‌کنند.”

نتایج تجزیه و تحلیل نشان میدهد که یوگا یا تای چی میتواند فشار خون بالا (تا mmHg 16/9) را کاهش دهد و سطح قند خون و چربی را بهبود بخشد. فشار خون بالا یکی از بزرگترین عوامل خطر سکته مغزی است و شواهد فراوانی وجود دارد که مداخلات مبتنی بر ذهنآگاهی میتواند راه مؤثر و غیرتهاجمی برای کاهش فشارخون باشد.

این متخصص سکته مغزی می‌گوید تقریباً یک‌سوم بزرگ‌سالان در سراسر جهان از فشارخون بالا رنج می‌برند و ۲۳ میلیون سکته مغزی در ۱۲ سال آینده پیش‌بینی می‌شوند.

“وی عنوان کرد: افرادی که در معرض سکته مغزی هستند خطر ابتلا به سکته دیگر را افزایش می‌دهند – احتمالاً ۴۳ درصد در عرض ۱۰ سال، ۳۲ درصد در عرض پنج سال و ۱۶ درصد در طی یک سال – بنابراین مهم است که ما برای کمک به کاهش عوامل خطر اصلی مداخله کنیم، “.

جدا از کاهش فشارخون، تحقیقات نشان می‌دهد که حرکات ملایم مانند یوگا و تایچی می‌توانند سلامت افراد دیابتی را با افزایش تولید خون و اکسیژن‌رسانی به بافت‌ها، کمک به تولید انسولین و افزایش آنتی‌اکسیدان‌ها بهبود بخشند.

منابع:sciencedaily.comwellbeing.com.au

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *