سرطان سینه
بیماری ها, سلامت

چرا زنان داروهای پیشگیری از سرطان سینه را مصرف نمی‌کنند

چرا زنان داروهای پیشگیری از سرطان سینه را مصرف نمی‌کنند

سرطان سینه یکی از شایعترین سرطانهای زنان در سراسر دنیاست. با توجه به تحقیقات جدید، تنها حدود یک‌پنجم از زنان مبتلا به سرطان سینه فکر می‌کنند که به داروهای پیشگیری از این بیماری نیاز دارند. طبق تحقیقات جدیدی که توسط مؤسسه‌ی تحقیقات سرطان آمریکا انجام شده و در سرطان سینه‌ی درمانگاهی منتشر شده است، حدود یک‌پنجم زنانی که در معرض خطر ابتلا به سرطان سینه قرار دارند فکر می‌کنند که باید دارو مصرف کنند تا از این بیماری جلوگیری شود.

تاموکسیفن یک داروی تعدیل‌کننده‌ی انتخابی گیرنده استروژن است که در برخی بافت‌ها اثرات آگونیستی و در برخی اثرات آنتاگونیستی دارد. تاموکسیفن در درمان سرطان‌های پاسخ دهنده به هورمون تجویز می‌شود و از فعال شدن گیرنده توسط استروژن‌های آندوژن جلوگیری می‌کند. اما این دارو اثرات جانبی نیز به همراه دارد. از جمله اثرات جانبی گزارش شده برای این دارو میتوان گرگرفتگی، خونریزی‌واژن، بی‌خوابی، قطع قاعدگی، خارش واژن، اختلالات گوارشی، التهاب تومور، کاهش تعداد پلاکت‌ها، تجمع مایعات، کچلی سر، فیبروم رحم، اختلالات بینایی کاهش‌پلاکت‌ها یا گلبول‌های سفید خون، کاهش نوتروفیل‌ها و تغییرات آنزیم‌های‌کبدی را برشمرد. همچنین مصرف این دارو در زنان مبتلا به سرطان سینه، احتمال پولیپ اندومتر را افزایش می‌دهد.

عصاره چای اولانگ می تواند سرطان سینه را دفع کند

طبق این مطالعه، حدود ۷۲٪ از زنان اظهار داشتند که نگران اثرات طولانی‌مدت تاموکسیفن هستند و ۵۷٪ معتقد بودند که این دارو عوارض جانبی ناخوشایندی را به همراه خواهد داشت.

محققان، به رهبری یک تیم از دانشگاه لیدز، از بیش از ۴۰۰ زن سالم در معرض خطر ابتلا به سرطان سینه در ۲۰ مرکز انگلستان سؤال کردند، آیا فکر می‌کنند که نیاز به مصرف تاموکسیفن دارند و در مورد این دارو نگران هستند؟

آن‌ها متوجه شدند که تقریباً یک‌سوم (۲۹٪) زنان معتقدند که پزشکان داروهای زیادی را تجویز می‌کنند و بیش از یک‌سوم زنان (۳۵٪) فکر می‌کنند اگر زمان بیشتری داشته باشند، پزشکان داروهای کمتری تجویز می‌کنند. حدود یک‌چهارم (۲۴٪) زنان قبلاً واکنش بدی نسبت به داروها داشتند.

تقریباً یک‌چهارم (۲۴٪) زنان معتقد بودند افراد تحت درمان سرطان سینه باید در فواصل منظمی دارو مصرف کنند؛ ۲۳٪ گفتند که بسیار حساس به دارو هستند و ۱۷٪ معتقد بودند که داروهای طبیعی امن‌تر از داروهای شیمیایی هستند.

در یک پرسشنامه پیگیری که ۲۵۰ نفر از زنان به آن پاسخ دادند، محققان دریافتند، علی‌رغم بحث پیشگیرانه در درمان سرطان سینه با یک متخصص مراقبت‌های بهداشتی؛ کمتر از ۱۵ درصد از زنان، تاموکسیفن مصرف می‌کنند. زنان معتقد بودند داروی کمتری لازم است و بیشتر نسبت به استفاده از تاموکسیفن در پیگیری نگران بودند.

نویسنده ارشد دکتر ساموئل اسمیت، از دانشگاه لیدز، گفت: “زنان در مطالعه ما به‌طور صحیح با توجه به آسیب‌های بالقوه و مزایای استفاده از درمان پیشگیرانه سرطان سینه، قانع شدند. اما نگرش برخی در مورد استفاده از دارو بسیار منفی بود. علیرغم توانایی ثابت شده تاموکسیفن برای پیشگیری از سرطان سینه در بلندمدت، زنان از مصرف آن خودداری می‌کردند.

“ما باید مطمئن شویم که متخصصان مراقبت‌های بهداشتی به اندازه کافی در مورد مزایای بالقوه و مضرات داور در زمینه‌ی درمان پیشگیرانه سرطان سینه با بیماران خود صحبت می‌کنند، به‌طوری که زنان قبل از تصمیم‌گیری دربارۀ اینکه آیا باید دارو مصرف کنند یا خیر، مطلع شوند.”

دکتر جولی شارپ، رئیس اطلاعات سلامت تحقیقات سرطان انگلستان، گفت: “این قابل درک است که زنان این مسئله را در نظر می‌گیرند که مصرف داروی جدید ممکن است با نگرانی‌های خاصی همراه باشد و برای بعضی از آن‌ها گزینه مناسبی نخواهد بود. تاموکسیفن و داروهای دیگر که می‌توانند به جلوگیری از سرطان کمک کنند، برخی عوارض جانبی بالقوه نیز دارند، اما ضروری است که آن‌ها همه‌ی اطلاعات را داشته باشند، بنابراین می‌توانند بهترین را انتخاب کنند. اگر زنان در این وضعیت سؤالی داشته باشند یا اطلاعات بیشتری بخواهند، می‌توانند از وب‌سایت ما بازدید کنند یا با پرستاران سرطان در مرکز ما صحبت کنند.

توجه: در هر صورت در این موارد فقط و فقط تحت نظر دکتر متخصص باید اقدام به مصرف دارو کرد

منبع:www.sciencedaily.com

1 دیدگاه در “چرا زنان داروهای پیشگیری از سرطان سینه را مصرف نمی‌کنند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *