هپاتیت A
بیماری ها

نتایج مطالعه اخیر دانشگاه بارسلونا می‌تواند بر سیاست‌های واکسیناسیون علیه هپاتیت A تأثیرگذار باشد

نتایج مطالعه اخیر دانشگاه بارسلونا می‌تواند بر سیاست‌های واکسیناسیون علیه هپاتیت A تأثیرگذار باشد.

محققان دانشگاه بارسلونا (UB) با تکیه بر تکنیک‌های گسترده توالی برای اولین بار، تکامل ویروس هپاتیت A با نمونه‌های بیماران را مورد تحلیل قرار دادند. نتایج این مطالعه که در مجله EBioMedicine منتشر شده است، نشان‌دهنده‌ی واریته هایی از ویروس‌هاست که می‌توانند از اثرات این واکسن فرار کنند. این مطالعه که توسط گروه تحقیقاتی ویروس‌های روده‌ای دانشگاه بارسلونا صورت گرفته است، در همکاری با موسسه تحقیقات Vall d’Hebron و آژانس بهداشت عمومی بارسلونا (ASPB) می‌تواند روی سیاست‌های واکسیناسیون علیه این بیماری تأثیرگذار باشد.

این مقاله با مشارکت استادان Aurora Sabrià، Albert Bosch، Susana Guix و Rosa Maria Pintó از گروه ژنتیک، میکروب‌شناسی و آمار دانشکده زیست‌شناسی دانشگاه بارسلونا انجام شده است.

نسخه‌های آنتی‌ژنی ویروس هپاتیت آ

هپاتیت A یک التهاب کبدی ناشی از ویروس است. این بیماری عفونی حاد کبد توسط ویروس هپاتیت A (HAV) ایجاد می‌شود. علائم بیماری به‌ویژه در مبتلایان جوان‌تر بسیار کم است و غالباً به‌صورت تهوع، استفراغ، اسهال، زردی پوست، تب و شکم‌درد بروز می‌کند. نشانه‌شناسی آن بسیار ساده است و می‌تواند پس از هفته‌های اول ناپدید شود، اما در برخی موارد بیماری می‌تواند برای ماه‌ها ادامه یابد. گروه‌های آسیب‌پذیرتر، مردان با رفتارهای جنسی پرخطر با مردان دیگر (MSM) هستند.

این مطالعه روی نمونه‌هایی از بیماران MSM واکسینه شده و غیر واکسینه شده انجام شد و ویروس را در طی شیوع هپاتیت A در بارسلونا (۲۰۱۶-۲۰۱۸)، مورد بررسی قرار داد. هدف این مطالعه بررسی تکامل ویروس بود و بررسی کردند که آیا واریته هایی وجود دارد که می‌توانند از اثرات واکسن فرار کنند. رزا ماریا پینتو می‌گوید: “ما انواع مختلفی از آنتی‌ژن را روی بیماران واکسینه شده و غیر واکسینه شناسایی کردیم، اما تنها تعداد قبلی افزایش یافت که حاکی از انتخاب مثبت است.”

ظهور انواع آنتی‌ژنی ویروس هپاتیت A می‌تواند تهدیدی برای سلامت عمومی باشد و می‌تواند پیامدهایی برای استفاده‌های از واکسن‌های فعلی در آینده داشته باشد. وی افزود: “اگر ما یک واریته که از واکسن فرار می‌کند را انتخاب کنیم، این واریته به‌طور مؤثر متوقف خواهد شد. این مطالعه نشان می‌دهد که در مواردی مانند یک اتفاق ناشی از نبود واکسن، این می‌تواند رخ دهد”.

تجدیدنظر در استفاده از واکسیناسیون هپاتیت آ

در برخی از کشورها، کنترل شیوع هپاتیت A توسط کمبود و فقدان واکسیناسیون محدود شده است، که باعث می‌شود دولت‌ها محدودیت‌هایی در دوز مصرف داشته باشند.

در طول شیوع، این محدودیت به‌ویژه روی گروه MSM تأثیرگذار است. رزا ماریا پینتو گفت:”اگر چندین واکسیناسیون اعمال شود، یا اگر از دوزهای رایج به مدت طولانی استفاده شود، یا واکسن به بیمارانی زده شود که هفته‌ها قبل به ویروس مبتلا شده‌اند، انواع ویروس‌هایی که از اثرات واکسن فرار می‌کنند، می‌توانند انتخاب شوند. این به‌ویژه در گروه MSM دیده می‌شود، زیرا دوز ویروس انتقال یافته از طریق شیوه‌های جنسی پرخطر بسیار زیاد است و آنتی‌بادی‌های گردش خون برای خنثی کردن تلقیح و یا ویروس‌های تولید شده به اندازه کافی موجود نیستند. “

به این ترتیب، محققان استفاده از دو دوز واکسن را توصیه می‌کنند و در مواردی که در نشریه آمده است، آن‌ها دوزهای تقویتی اضافی را توصیه می‌کنند.

به جز مشخص کردن پروتکل واکسیناسیون، متخصص می‌گوید که باید “روی واکسن‌های ساده‌تر کار شود تا کمبود واکسن وجود نداشته باشد و نیازی به کاهش دوز نباشد”.

چیلانه

منبع:news-medical

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *