آلرژی غذایی
بیماری ها

میکروب های روده و جلوگیری از آلرژی غذایی

میکروب‌های روده ی نوزادان سالم سبب جلوگیری از آلرژی غذایی به شیر می‌شوند.

تحقیقات جدید نشان می‌دهد که میکروبیوم روده ممکن است به جلوگیری از آلرژی غذایی شیر گاو کمک کند. دانشمندان دانشگاه شیکاگو دریافتند که میکروب‌های روده‌ای اهداشده از نوزادان سالم به موش‌ها، سبب محافظت از واکنش‌های آلرژیک به شیر می‌شود، درحالی‌که میکروب‌های روده‌ای اهداشده از نوزادان مبتلا به آلرژی شیر، چنین نتیجه‌ای را نشان نمی‌دهند. این کار تحقیقاتی، در مجله Nature Medicine منتشر شده و بخشی از آن توسط موسسه ملی آلرژی و بیماری‌های عفونی ملی NIH مورد حمایت قرار گرفته است. یافته‌ها ممکن است به تحقیقات توسعه درمان‌های مبتنی بر میکروبیوم برای پیشگیری یا درمان آلرژی غذایی کمک کنند.

دانشمندان قبلاً فهمیده بودند که نوزادان با واکنش‌های آلرژیک به شیر گاو دارای ترکیبات مختلفی از میکروب‌های روده نسبت به نوزادان غیر آلرژیک هستند. مطالعات قبلی همچنین نشان داده بود که برخی از میکروب‌ها با خطر کمتر آلرژی غذایی روبرو هستند، تحقیقات برای نشان دادن اینکه آیا میکروب‌های روده‌ی نوزادان فاقد آلرژی غذایی به شیر ممکن است محافظ باشند، انجام‌شده است.

محققان میکروب‌های روده‌ای از هشت نوزاد را به گروه‌هایی از موش که در یک محیط استریل پرورش داده شده بودند و به پروتئین شیر حساسیت داشتند، پیوند زدند – به این معنی که سیستم ایمنی حیوانات آنتی‌بادی‌های آلرژیک به شیر ایجاد می‌کند. هنگامی که موش‌ها بعدها در معرض شیر قرار گرفتند، آن‌هایی که میکروبی دریافت نکرده بودند یا میکروب‌ها را از کودکان مبتلا به آلرژی غذایی شیر دریافت کرده بودند، آنتی‌بادی‌های آلرژیک ایجاد کردند و دچار شوک آنافیلاکسی (واکنش آلرژیک بالقوه خطرناک) شدند. موش‌هایی که میکروب‌های روده را از نوزادان غیر آلرژیک دریافت کردند، واکنشی نداشتند.

محققان سپس میکروب‌ها را روی نمونه‌های مدفوع نوزادان بررسی کردند و تفاوت‌های بسیاری بین مدفوع نوزادانی که به شیر آلرژی غذایی داشتند و نوزادانی که فاقد آلرژی بودند، مشاهده کردند. موش‌های پیوند خورده با میکروب‌های نوزادان غیر آلرژیک نیز از خانواده‌ای از میکروب‌هایی که قبلاً در معرض ابتلا به آلرژی غذایی قرار گرفته بودند، فرار کردند. آزمایش‌های بیشتر یک میکروب Anaerostipes caccae را شناسایی کرد که مانع از ایجاد آلرژی شیر در هنگام پیوند به گروه‌های موش شد. محققان سپس سلول‌های روده‌ای موش را نمونه‌گیری کردند – که در آن آلرژی غذایی در موش و انسان شروع به رشد می‌کند. آن‌ها دریافتند که موش‌هایی که میکروب‌ها را از نوزادان غیر آلرژیک دریافت کرده بودند، ژن‌های مختلفی را نسبت به آن‌هایی دریافت نکرده بودند، بیان کردند، که نشان می‌دهد میکروب‌هایی که در روده قرار دارند، بر سیستم ایمنی میزبان تأثیر می‌گذارند. محققان نتیجه‌گیری کردند که میکروب‌های روده‌ای نقش مهمی در تنظیم پاسخ‌های آلرژیک به مواد غذایی دارند و پیشنهاد کردند که تحقیقات بیشتر می‌تواند درمان‌های اصلاحی میکروبیوم را برای جلوگیری از آلرژی غذایی یا درمان آن به ارمغان بیاورد.

منبع:sciencedaily.com

چیلانه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *