بارداری
بارداری

مصرف چای در زمان بارداری منجر به عوارض جانبی می‌شود

کافئین یکی از مواد شیمیایی رایج مصرفی در جهان است و در سطوح مصرف متوسط، برای سلامتی شما مناسب است – یا حداقل برای سلامتی شما بد نیست. با این حال، شواهد جدید نشان می‌دهد که مصرف کافئین در دوران بارداری ممکن است برای کودک بد باشد.

ارتقاء سلامت مادر و جنین توسط خواب‌درمانی موضعی در دوران بارداری

محققان قصد داشتند بدانند که آیا بین مصرف کافئین در مادر و پیامدهای منفی تولد در یک جمعیت که چای منبع اصلی کافئین آن‌هاست، ارتباطی وجود دارد. برای انجام این کار، از دادههای یک مطالعه همگروه ایرلندی استفاده کردند. اطلاعات مربوط به حدود ۱۰۰۰ زن ایرلندی، در مورد مصرف رژیم غذایی معمول محصولات کافئین در دوران بارداری بود. این اطلاعات را با سوابق بیمارستانی نوزادان این زنان مقایسه کردند تا اطلاعات مربوط به‌اندازه‌ی نوزاد در هنگام تولد و سن حاملگی در هنگام تولد به دست آید.

چای منبع غنی کافئین (۴۸ درصد) و پس از آن قهوه (۳۹ درصد) بود. نتایج تجزیه و تحلیل، که در مجله آمریکایی تغذیه بالینی منتشر شده، نشان داد که ارتباط همیشگی بین کافئین قهوه و چای و پیامدهای زوال تولد ناگهانی وجود دارد. در بالاترین گروه مصرف کافئین، خطر زایمان نوزادان با وزن کم هنگام تولد یا سن کم حاملگی در هنگام تولد حدود دو برابر بیشتر بود. نتایج بدون توجه به منبع کافئین مشابه بود.

زمان توصیه شده برای اصلاح میزان مصرف کافئین

در حالی که قهوه منبع اصلی کافئین در اکثر نقاط جهان است (حدود ۱۰۰ میلی‌گرم در هر فنجان)، اما این موضوع کمتر شناخته شده است که چای نیز دارای مقدار قابل‌توجهی از کافئین (حدود ۳۳ میلی‌گرم در هر فنجان) است.

روش‌های نوشیدن و انواع قهوه و چای بر محتوای کافئین آن تأثیر می‌گذارند. به عنوان مثال، محتوای کافئین در قهوه دمی از قهوه فوری بالاتر است و در چای سیاه بیشتر از چای سبز است. بنابراین یافته‌های این مطالعه حاوی پیامدهای بالقوه مهم بهداشت عمومی در کشورهایی است که مردم آن چای سیاه زیادی مصرف می‌کنند، مانند ایرلند و انگلستان.

میزان مصرف کافئین در دوران بارداری در تمامی سازمان‌های بهداشتی و کشورهای مختلف متفاوت است. سازمان بهداشت جهانی مصرف کمتر از ۳۰۰ میلی‌گرم در روز را توصیه می‌کند. در مقابل، سازمان‌هایی مانند اداره ایمنی مواد غذایی ایرلند و کالج تخصصی زنان و زایمان مصرف کمتر از ۲۰۰ میلی‌گرم در روز را توصیه می‌کنند. با این وجود، مطالعه ما نشان می‌دهد که افزایش خطر ابتلا به ناراحتی‌های زودهنگام حتی برای یک سطح مصرف مادر پایین‌تر از این مقدار توصیه می‌شود.

آیا زنان باردار باید از مصرف کافئین خودداری کنند؟

صرف‌نظر از اینکه اندازه کوچک‌تر نوزاد و سن تولد کمتر در نوزادان، مصرف کافئین مادر با پیامدهای منفی دیگری برای کودک همراه است، مانند IQ پایین. اما یافته‌های این مطالعه، از نوع مطالعات مشاهداتی است و مطالعات مشاهداتی نمی‌توانند اثبات کنند که کافئین این نتایج را ایجاد می‌کند، تنها ارتباط بین آن‌ها را نشان می‌دهد. برای اثبات علیت این رابطه، دانشمندان باید آزمایشات تصادفی کنترل‌شده‌ای را انجام دهند. با این حال، انجام این کار ممکن است به لحاظ اخلاقی مشکوک باشد.

تا زمانی که شواهد قاطعی وجود نداشته باشد، مصرف محتاطانه و حداقل مصرف کافئین در دوران بارداری یا زمانی که برنامه‌ریزی برای بارداری محدود است، باید در نظر گرفته شود. این موضوع به‌خوبی شناخته شده نیست که چای دارای مقدار قابل‌توجهی از کافئین است، بنابراین مصرف آن نیز باید در هنگام تلاش برای پیروی از دستورالعمل مقدار مصرف کافئین در طول بارداری مورد توجه قرار گیرد.

منبع:independent

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *