فواید قهوه
سلامت, طب سنتی و گیاهی

فواید قهوه که تا به حال نمی دانستید

فواید قهوه که تا به حال نمی دانستید

فواید قهوه منحصر به یک نوشیدنی داغ و رفع خستگی نیست و فواید زیادی برای بدن دارد. شاید خیلی از این فواید برای ما ناشناخته باشند. برخی افراد آن را جز مواد غذایی نشاط آور و رفع سردرد می شناسند و برای مواقع خستگی از آن بهره می برند؛ اما ترکیبات قهوه دارای خواص دیگری نیز می باشد.

خواص اثبات‌شده‌ قهوه برای سلامتی

فواید قهوه برای عملکرد فیزیکی بدن

کافئین موجود در قهوه سبب تحریک سیستم ایمنی می شود و سبب شکستن چربی بدن و ایجاد انرژی بیشتر می شود. علاوه بر این سطح آدرنالین خون را افزایش می دهد و بدن را برای فعالیت های فیزیکی شدید آماده می کند. در نهایت با تجزیه چربی بدن، اسیدهای چرب را آزاد کرده و به عنوان سوخت از آن ها استفاده می کند. سپس عملکرد بدنی را بین ۱۱ تا ۱۲ درصد افزایش می دهد. از این رو بهتر است نیم ساعت قبل از این که به ورزشگاه بروید، یک قهوه میل کنید!

فواید قهوه برای حافظه و مبارزه با آلزایمر

شایع ترین بیماری نورودنراتیو در سراسر جهان، آلزایمر است که معمولاً در افراد بالای ۶۵ سال رخ می دهد و درمان کامل ندارد؛ اما برای پیشگیری از این بیماری یک سری راهکارها نیز وجود دارد. به عنوان مثال ورزیش و غذای سالم در این مورد موثرند اما فواید قهوه نیز اثر قوی خواهد داشت. برخی از مطالعات نشان دهنده ی کاهش ۶۵ درصدی خطر ابتلا به آلزایمر در بین کسانی است که قهوه مصرف می کنند.

فواید قهوه برای افسردگی و شاد بودن

فواید قهوه

یکی از اختلالات روانی جدی که کیفیت زندگی را به مقدار زیادی کاهش می دهد، افسردگی است. حدود ۴٫۱ درصد از مردم در ایالات متحده با این اختلال مواجه اند.

مطالعاتی که در دانشگاه هاروارد انجام گرفته است نشان می دهد کسانی که هر روز قهوه می نوشند، خطر ابتلا به افسردگی در آن ها کمتر از ۲۰ درصد بود.

فواید قهوه و حضور آنتی اکسیدان های قوی

فواید قهوه

قهوه دارای آنتی اکسیدان های قوی است که حتی می توان گفت نسبت به ترکیبات میوه ها و سبزیجات آن را بیشتر دانست. آنتی اکسیدان ها ضد عفونی کننده هستند و جلوی بسیاری از بیماری های شایع را در بدن می گیرند. افرادی که از فواید قهوه بهره برده اند به ندرت بیماری های عفونی می گیرند و پوست و مویی سالم تر دارند.

فواید قهوه برای کبد و قلب

کبد عضوی مهم و سم زدا در بدن است که سبب می شود تا بسیاری از عملکردهای سلامتی و رفع مواد سمی در بدن انجام پذیرد. بیماری هپاتیت، کبد چرب و مواردی از این قبیل در افرادی که بیش از ۴ فنجان قهوه در روز مصرف می کنند، ۸۰ درصد کمتر است.

فواقد قهوه برای قلب نیز شناخته شده است. بدین صورت که با استفاده از این مواد می توان فشار خون را کاهش داد و به مرور عملکرد قلب را بهبود بخشید. بدین صورت خطر سکته قلبی را هم کاهش می دهد.

از این رو قهوه را نه فقط برای نشاط آور بودن آن بلکه برای استفاده از خواص دیگری که دارد می توانید مصرف کنید و از آن بهره فراوان ببرید

منبع:www.healthline.com

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *