فلوکونازول
بیماری ها

فلوکونازول ،فعالیت جنسی قارچ‌ها را فعال می‌کند

فلوکونازول ،فعالیت جنسی قارچ‌ها را فعال می‌کند

دانشمندان گزارش کردند که قارچ Candida albicans تحت تأثیر داروی فلوکونازول می‌تواند حالت تولیدمثل خود را تغییر دهد و بنابراین حتی مقاوم‌تر نیز می‌شود. مخمر Candida albicans در بسیاری از افراد سالم به‌صورت یک کلونایزر بی‌ضرر در دستگاه گوارش وجود دارد. با این وجود، این قارچ می‌تواند باعث ایجاد عفونت‌های تهدیدکننده حیات به ویژه در بیماران مبتلا به نقض سیستم ایمنی شود. این عفونت‌های قارچ معمولاً با داروهای فلوکونازول درمان می‌شوند که مانع سنتز ارگسترول در قارچ Candida albicansمی‌شود. ارگسترول عملکرد مهمی در قارچ‌ها همانند کلسترول انسانی ایفا می‌کند.

قرص فلوکونازول یک داروی ضد قارچ است که به منظور درمان عفونت‌های قارچی مثل عفونت دهان و مری، عفونت ادراری، عفونت واژینال و مننژیت کریپتوکوکی تجویز می‌شود. اثر ضد قارچی فلوکونازول، از طریق مهار آنزیم سیتوکروم P-450 صورت می‌گیرد که در اثر آن تولید ارگوسترول در غشاء سلولی قارچ مختل می‌شود. فلوکونازول، در برابر قارچ‌ها، سمیّت انتخابی دارد و با مهار تولید ارگوسترول، موجب اختلال در نفوذپذیری غشای سلولی قارچ می‌شود.

با این حال، قارچ Candida albicans می‌تواند به این دارو مقاوم شود. دانشمندان مکانیزم های اصلی مقاومت به فلوکونازول را در سال‌های اخیر کشف کرده‌اند. گروه پروفسور جواهیم مورچهاوسر از مؤسسهی زیست‌شناسی مولکولی در جولیوس-ماکزیملیانس-دانشگاه وورتزبورگ (JMU) در باواریا، آلمان، یافتههای مهمی را منتشر کردند.

قارچ Candida albicans یک مخمر دو دیپلوئیدی و عامل عفونت‌های برفک دهان و واژینیت قارچی است. این قارچ به‌صورت ساپروفیت روی پوست و دهان، دستگاه گوارش و دستگاه تناسلی رشد می‌کند. در حالت عادی این قارچ به‌صورت هم‌زیستی مسالمت‌آمیز با انسان زندگی می‌کند و منجر به بیماری نمی‌شود اما تغییر تعادل محیط فلورمیکروبی بدن سبب رشد بی‌رویه این قارچ و ایجاد عفونت‌های شدید مخاطی و جلدی، کاندیدیازیس واژن، برفک دهان یا سایر بیماری‌های قارچی می‌شود.

قارچ‌ها قادر به ایجاد مقاومت در برابر مکانیسم‌های متعددی هستند. به عنوان مثال، از پمپ‌ها برای انتقال دارو به بیرون از سلول استفاده می‌کند. مورچهاوسر می‌گوید:” قارچ Candida albicans بسیار مقاوم، که در آن درمان با فلوکونازول شکست می‌خورد، معمولاً از چندین مکانیسم برای ایجاد این مقاومت بهره می‌برد. “

ترکیبات جدید مکانیسم‌های مقاومت

به‌طورمعمول، قارچ Candida albicans به‌صورت غیرمستقیم با تقسیم سلولی تولید می‌شود. گروه تحقیقاتی مورچهاوسر دریافتند که سلول‌های قارچی مقاوم در حضور فلوکونازول می‌توانند به سرعت به تکثیر جنسی تغییر حالت دهند. در این مورد سلول‌ها مواد ژنتیکی خود را با هم ترکیب می‌کنند. در سلول‌های فرزند، مکانیسم‌های مقاومت جدید ترکیب شده و بنابراین جمعیت قارچی حتی نسبت به فلوکونازول کمتر حساس می‌شود.

کریستینا پوپ، نویسنده‌ی اول مقاله می‌گوید: “در طی تحقیقات متوجه شدیم که سلول‌هایی که از ویژگی‌های مقاومتی مطلوب برخوردارند انتخاب شده و در هنگام درمان با فلوکونازول در جمعیت به‌صورت غالب در می‌آیند”. فلوکونازول نه تنها برای جهش‌های مقاومت انتخاب می‌شود، بلکه می‌تواند منجر به تغییراتی در ژنوم شود که قارچ معمولی غیرجنسی را «شایسته لقاح » می‌کند، به‌این‌ترتیب سلول‌ها قادر به ترکیب مکانیزم های مقاومت به‌صورت جداگانه و تولید فرزندان بسیار مقاوم خواهند بود”.

با دانستن مکانیزم های مولکولی مقاومت به مواد، می‌توان برای توسعه داروهای بهتر و جدیدتر و غلبه بر مقاومت اقدام کرد.

مقاومتی که در اینجا توضیح داده شد تنها نمونه‌ای از نحوه‌ی تغییر قارچ Candida albicans در میزبان است.

منبع:sciencedaily

چیلانه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *