فلز ایریدیوم
بیماری ها

فلز ایریدیوم متعلق به عصر دایناسورها، سلول‌های سرطانی را می‌کشد

فلز ایریدیوم متعلق به عصر دایناسورها، سلول‌های سرطانی را می‌کشد

محققان بر این باورند که ترکیب جدید فلز ایریدیوم، که یک فلز نادر متعلق به ۶۶ میلیون سال پیش در خلیج مکزیک است، می‌تواند به آلبومین متصل شود، آلبومین پروتئینی است که می‌تواند به سلول‌های سرطانی در خون حمله کند. فلز ایریدیوم با پوشش آلی به پروتئین آلبومین (HSA) متصل می‌شود. با هم وارد سلول‌های سرطانی می‌شوند و حساس کننده‌ی نور را به هسته وارد می‌کنند. در تابش اشعه با نور آبی، فلز ایریدیوم نه تنها سبز می‌شود، بلکه اکسیژن را در سلول به شکل سمّی به نام اکسیژن سه‌گانه تبدیل می‌کند که می‌تواند سلول را بکشد.

سرطان و هرآنچه باید در مورد آن بدانید

چه کسی تصور میکرد که فلزی که روزی باعث انقراض موجودات عظیم الجثه شده است، بتواند در درمان یکی از بدترین بیماریهای بشری به کار رود؟!

این فلز ایریدیوم شگفت انگیز، ۶۶ میلیون سال پیش در اثر سقوط یک شهاب‌سنگ که موجب انقراض دایناسورها شد، در خلیج مکزیک فرود آمد. اما امروز میتواند به عنوان جزء اصلی درمان سرطان استفاده شود.

فلز ایریدیوم

ایریدیم از فلزهای متعلق به گروه پلاتین است و برای تهیه نوک خودنویس و در کاتالیزورها به کار می‌رود. این فلز در برابر خوردگی و فرسایش حتی تا دمای ۲۰۰۰ درجه سانتی‌گراد مقاومت زیادی نشان می دهد و فقط نمکهای خاص و هالوژن باعث خوردگی آن می‌شوند. این فلز در پوسته زمین بسیار کم است، ولی در شهاب سنگ‌ها وجود دارد.

درمان سرطان با استفاده از نور، فیتودینامیک درمانی (نورپویا) نامیده می‌شود که مبتنی بر ترکیبات شیمیایی به نام حساس کننده‌ی نور است و توسط نور، گونه‌های اکسیدکننده‌ای تولید می‌کند که قادر به کشتن سلول‌های سرطانی هستند. پزشکان می‌توانند این ترکیبات را به‌طور انتخابی درجایی که تومور قرار دارد (با استفاده از فیبرهای نوری) فعال کنند، بنابراین فلز ایریدیوم سلول‌های سرطانی را کشته و سلول‌های سالم دست‌نخورده باقی می‌مانند.

گروه وارویک به یُمن وجود پوشش شیمیایی ویژه‌ای که استفاده کرد، توانست فلز ایریدیوم را به پروتئین آلبومین خون متصل کند، که پس از این کار آن‌قدر روشن به نظر می‌رسید، که عبور آن از سلول‌های سرطانی دیده می‌شد، و در آنجا اکسیژن خود سلول، باعث مرگ سلول شد.

نه تنها مولکول جدید، حساس کننده‌ی نورِ فلز ایریدیوم بسیار عالی است، بلکه آلبومین می‌تواند آن را به داخل هسته سلول‌های سرطانی تحویل دهد. پس از آن ترکیب نهفته به وسیله نور تابشی روشن می‌شود و سلول‌های سرطانی را از مرکزشان تخریب می‌کند.

فلز ایریدیوم

نور شب‌تاب اجازه می‌دهد تا حساس کننده‌ی نور فلز ایریدیوم در هسته سلول‌های تومور انباشت شده و فعال شدن آن منجر به مرگ سلول‌های سرطانی می‌شود که در زمان واقعی با استفاده از میکروسکوپ بررسی می‌شود.

پروفسور پیتر سدلر، از گروه شیمی دانشگاه وارویک می‌گوید: “شگفت‌انگیز است که این پروتئین بزرگ می‌تواند به سلول‌های سرطانی نفوذ کند و فلز ایریدیوم را تحویل دهد، که آن‌هم می‌تواند سلول‌ها را در اثر فعال شدن با نور مرئی، به صورت انتخابی بکشد. اگر این فن‌آوری را بتوان به سطح درمانگاهی رساند، ممکن است در برابر سرطان‌های مقاوم مؤثر باشد و عوارض جانبی شیمی‌درمانی را کاهش دهد”.

دکتر سیزیا ایمبرتی، از دانشگاه وارویک می‌گوید: “این که چطور آلبومین می‌تواند حساس کننده‌ی نور ما را به‌طور خاص به هسته تحویل دهد، خیلی جالب است. ما در مراحل اولیه هستیم، اما می‌خواهیم ببینیم که تحقیقات بیشتر می‌تواند منجر به پیشروی این ترکیب شود.”

منبع:www.sciencedaily.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *