فشارخون بالا
بیماری ها

رابطه رژیم غذایی حاوی اسید چرب بر فشارخون بالا

رژیم غذایی حاوی اسید چرب بر فشارخون بالا تأثیر می‌گذارد

فشارخون بالا یک مشکل مهم بهداشت عمومی است که می‌تواند منجر به حوادث قلبی عروقی تهدیدکننده زندگی، ازجمله حمله قلبی و سکته شود. مطالعات بسیاری در تلاش برای درک ارتباط پیچیده بین عوامل رژیم غذایی و فشارخون بالا بوده‌اند؛ هیچ‌کدام از آن‌ها تابه‌حال توضیحی روشن از تعامل بین فشارخون بالا و رژیم اسید چرب اشباع (چربی) نداشتند.

رابطه کاهش فشارخون با خطر اختلالات شناختی

اسیدهای چرب غیراشباع در زنجیرهی خود، حداقل دارای یک پیوند مضاعف هستند. اسیدهای چرب غیراشباع در دو گروه اسیدهای چرب تک‌اشباع‌نشده و اسیدهای چرب چنداشباع‌نشده جای می‌گیرند. تفاوت در ساختار شیمیایی اسیدهای چرب غیراشباع باعث می‌شود که فواید و مضرات متفاوتی برای سلامتی بدن انسان داشته باشند. بعضی از اسیدهای چرب تک‌اشباع‌نشده باعث کاهش کلسترول بد می‌شوند اما بعضی از اسیدهای چرب چنداشباع‌نشده‌ها مثل اسید چرب امگا ۳ و اسید چرب امگا ۶ ، فشارخون را کاهش داده و بیماری‌های قلبی عروقی را مهار می‌کنند.

در یک مطالعه جدید منتشر شده در مجله‌ی Nutrients ، یک تیم تحقیقاتی از دانشگاه کانازاوا، رابطه بین رژیم غذایی حاوی اسیدهای چرب امگا ۶ و فشارخون بالا را با استفاده از اندازه‌گیری فشارخون و یک پرسشنامه تاریخچه رژیم غذایی، بررسی کردند و ارتباط بین رژیم غذایی مصرف اسیدهای چرب امگا ۶ و فشارخون بالا که بر وضعیت دیابت تأثیر می‌گذارد را موردبررسی قراردادند.

هیرویوکی ناکامورا، نویسنده مسئول این مطالعه می‌گوید: “گزارش‌های متناقضی در مورد ارتباط بین رژیم غذایی حاوی اسیدهای چرب اشباع و خطر ابتلا به فشارخون بالا وجود دارد. متابولیتهای اسید چرب امگا ۶ می‌توانند فشارخون را به‌گونه‌ای تحت تأثیر سطح قند خون قرار دهند. بنابراین ما معتقدیم رابطه بین رژیم غذایی حاوی اسیدهای چرب امگا ۶ و خطر ابتلا به فشارخون بالا ممکن است تحت تأثیر تحمل گلوکز در بیماران مبتلا به دیابت دچار اختلال شود. “

در این مطالعه، محققان دریافتند که رابطه بین رژیم غذایی حاوی اسید چرب اشباع‌شده امگا ۶ و فشارخون بالا بر اساس اینکه آیا افراد به دیابت مبتلا بودند یا نه، متفاوت است؛ در افراد سالم، مصرف زیاد اسید چرب امگا ۶ به طور قابل‌توجهی با فشارخون مرتبط بود، درحالی‌که در افراد مبتلا به دیابت، مصرف بالای اسید چرب امگا ۶ به طور معکوس با فشارخون بالا ارتباط داشت.

وی افزود: “تجزیه و تحلیل ما رابطه بین رژیم غذایی حاوی اسیدهای چرب امگا ۶ و هموگلوبین گلیکوزه در خون (تعریف ما از دیابت) را نشان می‌دهد. یک متاآنالیز قبلی نشان داد که رژیم غذایی با مصرف بیش از حد اسید لینولئیک (اسید چرب اصلی در گروه اسید چرب امگا ۶ ) با ریسک بالاتری از مرگ به هر علتی، بیماری قلبی عروقی و بیماری عروق کرونری در افراد مبتلا به بیماری قلبی عروقی همراه است. بنابراین، نتایج ما نشان می‌دهد که مصرف اسید چرب امگا ۶ در افرادی که در معرض خطر بیماری قلبی عروقی یا دیابت هستند، مفید نیست.

علاوه بر کاهش فشارخون بالا همراه با افزایش رژیم غذایی حاوی اسید چرب اشباع امگا ۶ در افراد سالم، محققان نشان دادند افزایش مصرف رژیم‌های اسید چرب امگا ۶ در بیماران مبتلا به دیابت، مزیتی نداشته و احتمال آسیب ناشی از فشارخون بالا را افزایش می‌دهد.

بالا بودن فشارخون یک عامل خطر مهم برای انواع مختلف آسیب‌های قلبی- عروقی کشنده است. این مطالعه نشان داد که مصرف بیش از حد رژیم غذایی حاوی اسید چرب امگا ۶ می‌تواند به‌شدت بر خطر ابتلا به فشارخون بالا تأثیر بگذارد، اما این مزیت محدود به افرادی است که در برابر گلوکز خون تحمل ندارند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *