تصلب شریان
بیماری ها

رابطه خواب کافی با کاهش خطر تصلب شریان

چرا خواب کافی باعث کاهش خطر ابتلا به بیماری قلبی عروقی و تصلب شریان می‌شود؟

هورمون تعدیل خواب هیپوکرتین، موجب کنترل تولید سلول‌های التهابی می‌شود

خوابیدن به‌اندازه کافی، عامل کلیدی برای سلامتی است و مطالعات نشان داده که کمبود خواب خطر ابتلا به بیماری‌های جدی، ازجمله بیماری‌های قلبی عروقی را افزایش می‌دهد. محققان بیمارستان عمومی ماساچوست (MGH) در حال حاضر به روشی دست‌یافته‌اند که خواب منجر به محافظت در برابر ایجاد پلاک شریانی به نام آترواسکلروز یا تصلب شریان می‌شود. در مقاله‌ای که به‌صورت آنلاین در مجله Nature منتشر شد، آن‌ها مکانیزمی را توصیف می‌کنند که در آن خواب ناکافی موجب تولید گلبول‌های سفید خون می‌شود که به‌عنوان عامل اصلی تصلب شریان شناخته‌شده است.

دکتر فیلیپ سویرسکی، از مرکز تحقیقات زیست‌شناسی MGH، نویسنده ارشد مقاله گفت: “ما دریافتیم که خواب کافی باعث تنظیم تولید مغز استخوان سلول‌های التهابی و سلامت عروق خونی می‌شود و برعکس، اختلالات خواب باعث نقص در کنترل تولید سلول‌های التهابی می‌شود و منجر به التهاب بیشتر و بیماری‌های قلبی عروقی می‌شود. همچنین، متوجه شدیم که چگونه یک هورمون مغز شناخته‌شده برای کنترل پروسه بیداری در مغز استخوان و محافظت در برابر بیماری‌های قلبی عروقی فعالیت می‌کند”.

برای بررسی اینکه چگونه خواب کافی موجب بروز تصلب شریان می‌شود، گروه سویرسکی، موش‌هایی را که از لحاظ ژنتیکی برنامه‌ریزی شده‌اند، برای توسعه تصلب شریان ناشی از تکرار وقفه‌های خواب برنامه‌ریزی کردند، شبیه به تجربه کسی که به‌طور مداوم به علت سروصدا یا ناراحتی از خواب بیدار می‌شود. درحالی‌که تغییری در وزن، سطح کلسترول و یا تحمل گلوکز در موش‌های محروم از خواب مشاهده نشد، در مقایسه با حیواناتی با سویه‌های مشابه که خواب کافی داشتند، در شرایط خواب مرتب قطع‌شده (بیداری‌های پی‌درپی) قرار گرفتند با ایجاد شکاف بزرگ شریانی و سطوح بالاتری از مونوسیت ها و نوتروفیل ها – سلول‌های التهابی که منجر به تصلب شریان می‌شود – در رگ‌های خونی خود بودند.

آزمایش‌های بیشتری نشان داد که موش‌های محروم از خواب تقریباً دو برابر تولید در مغز استخوان سلول‌های بنیادی داشتند که باعث ایجاد گلبول‌های سفید می‌شوند. هورمون هیپوکتین، تولیدشده در ساختار هیپوتالاموس مغز که در تنظیم خواب نقش دارد، به‌صورت غیرمنتظره‌ای منجر به کنترل تولید سلول‌های سفید خون شده است. درحالی‌که به‌طورمعمول در حیوانات – ازجمله انسان‌ها – که از خواب بیدار می‌شود، سطح هیوکراتین در موش‌های محروم از خواب به‌طور قابل‌توجهی کاهش می‌یابد.

تیم MGH دریافتند که هیپوکتین منجر به تنظیم تولید گلبول‌های سفید از طریق تعامل با پیش سازهای نوتروفیل در مغز استخوان می‌شود. آن‌ها دریافتند که نوتروفیل ها تولید مونوسیت را از طریق انتشار فاکتوری به نام CSF-1 انجام می‌دهند و آزمایش روی موش‌هایی که فاقد ژن هیپوکتین هستند نشان داد که هورمون کنترل بیان ژن CSF-1، منجر به تولید مونوسیت و ایجاد تصلب شریان می‌شود. در حیوانات محروم از خواب، افت هیپوکتین منجر به افزایش تولید CSF-1 توسط نوتروفیل ها، افزایش تولید مونوسیت و تصلب شریان سریع شد.

یکی از استادان دانشکده پزشکی در دانشکده پزشکی هاروارد می‌گوید: “این یک تظاهر مستقیم است که هیپوکتامین نیز واسطه مهم التهابی است. اکنون ما باید این مسیر را روی انسان مطالعه کنیم، مکانیسم‌های اضافی را بررسی کنیم که در آن خواب مناسب موجب حفظ سلامت عروقی می‌شود و بررسی بیشتر این محور ایمنی عصبی تازه را شناسایی کنیم.”

منبع:sciencedaily.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *