درمان سیاهی دور چشم

یکی از معضلات شایع در بسیاری از افراد سیاهی دور چشم می باشد که می توان آن را به  اختلالات خواب ، انواع آلرژی و حتی بیماریهای هورمونی نسبت داد ، در این حالت به علت کدر شدن دور چشم ، از زیبایی فرد کاسته می شود و جلوه بدی به صورت داده می شود ، البته این حالت می تواند در پی مشکلات متعددی باشد که قصد داریم در این مقاله از سایت سلامت آکاایران به آن بپردازیم و راهکاری برای از بین بردن حلقه های سیاه دور چشم به شما ارائه بدهیم. پس با ما همراه باشید تا از شر سیاهی های دورچشم رهایی یابید.

سیاهی دور چشم

از بین بردن حلقه های سیاه دور چشم


در کتب مربوط به زیبایی و پوست درباره این مشکل مطالب زیادی نوشته نشده ولی حلقه های سیاه دور چشم مشکل شایعی است و بیماران زیادی از این سیاهی دور چشم شکایت دارند. بررسی های صورت گرفته نشان داده که این حلقه ها عمدتا به دو دلیل تشکیل می شوند: ضعف عمومی بدن و افزایش جریان خون وریدی چشم.

علل عمده حلقه های سیاه دور چشم

در کتب مربوط به زیبایی و پوست درباره این مشکل مطالب زیادی نوشته نشده ولی حلقه های سیاه دور چشم مشکل شایعی است و بیماران زیادی از این سیاهی دور چشم شکایت دارند. بررسی های صورت گرفته نشان داده که این حلقه ها عمدتا به دو دلیل تشکیل می شوند: ضعف عمومی بدن و افزایش جریان خون وریدی چشم.

چه زمانی سیاهی دورچشم بیشتر می شود؟

به نقل از آکاایران : خستگی های مزمن، بی خوابی های طولانی، خستگی های خود کره چشم، کسانی که به هر دلیلی از چشم خود زیاد کار می کشند، کم خونی که باعث ضعف عمومی می شود و همه اینها می توانند باعث سیاهی دور چشم شوند. در ضمن دیده شده که خانم ها به خصوص دختران جوان در زمان عادت ماهیانه سیاهی دور چشم های شان تشدید می شود. به طور کلی هر عاملی که باعث ضعف بدن و تحلیل رفتن قوای جسمانی و لاغر شدن شود به دلیل جذب چربی های کره چشم و ایجاد حالت فرورفته در چشم باعث سیاه شدن دور چشم ها می شود.

هنگامی که شما مشکل خاصی ندارید

همان طور که اشاره شد علت اصلی حلقه های سیاه دور چشم ضعف عمومی بدن و افزایش جریان خون وریدی در اطراف چشم است . با این حال جدا از این دو مشکل خود پوست پلک هم ممکن است دچار مشکل شده باشد. پوست پلک از انواع پوست های خاص است مثل پوست لب، پوست کف دست و پا، پوست گوش و پوست کناره بینی. این انواع خاص ممکن است به دلیل شرایط و بیماری های ویژه ای دچار تغییر حالت شوند. اگر کسی بدون ابتلا به ۲ علتی که صحبت شان شد دچار سیاهی در اطراف چشم شود، می تواند مبتلا به بیماری پوستی خاصی باشد ولی به هرحال چنین حالتی شایع نیست و علت اصلی آن همان ۲ موردی است که اشاره کردیم.

اشکال از بینی شماست

علت دوم این مشکل افزایش جریان خون وریدی کره چشم است. این اتفاق عمدتا در افرادی رخ می دهد که انسداد بینی دارند. چون جریان خون وریدی چشم نزدیک به جریان خون وریدی بینی است اگر کسی به سختی نفس بکشد و بینی گرفته باشد یا به هر علتی فرد نتواند راحت نفس بکشد این فشار زیادی که برای وارد کردن هوا به بینی اعمال می شود باعث ایجاد فشار منفی داخل فضای بینی شده و باعث مکش و افزایش حجم جریان خون وریدی بینی می شود. در نتیجه جریان خون وریدی کره چشم و پلک های تحتانی بیشتر شده و این سیاهی دور چشم ایجاد می شود.

افرادی آلرژی و عفونت دارند

امروزه عقیده بر این است، هر اتفاقی که در بینی رخ می دهد در سینوس هم اتفاق می افتد و بالعکس چون مخاط این ۲ بخش یکی است به همین دلیل ما رینو سینوزیت(التهاب بینی و سینوس) داریم نه سینوزیت(التهاب سینوس) و رینیت(التهاب بینی) جدا از هم. دلایل ایجاد رینو سینوزیت بسیار متنوع است. هر عاملی که بتواند مخاط بینی را تحریک کند، می تواند باعث ایجاد رینو سینوزیت شود که یکی از شایع ترین انواع آن رینو سینوزیت آلرژیک است. عوامل آلرژی زا(آلرژن) هم بسیار متنوع هستند؛مثل گرده گل ها و گیاهان، ذرات آلاینده هوا، سیگار، مو، یا پشم حیوانات و پر پرندگان

 رینو سینوزیت عفونی

وقتی مردم درباره سینوزیت حرف می زنند منظور شان بیشتر سینوزیت عفونی است. رینو سینوزیت های عفونی شرایط خاص خود را دارند. اگر حاد باشند معمولا یک یا چند سینوس خاص مبتلا می شوند. اگر این عفونت حاد ایجاد انسداد کند معمولا فقط در یک سمت این حالت اتفاق می افتد اما به طور کلی عفونت حاد باعث ایجاد حلقه های سیاه نمی شود. برخلاف نوع حاد، انواع مزمن چون طولانی مدت هستند در آن ها احتمال انسداد بیشتر بوده و در ضمن بیماری های مزمن معمولا باعث یک ضعف عمومی هم در بدن می شوند.

انسداد یا التهاب

خیلی اوقات التهاب(چه عفونی و چه آلرژیک) در حدی نیست که باعث انسداد بینی و سینوس شود. در واقع باید گفت، هر عاملی که باعث انسداد بینی شود جریان خون وریدی بینی و چشم را افزایش می دهد نه صرفا التهاب. از طرف دیگر عوامل دیگری هم باعث انسداد بینی می شوند مثل پولیپ ها، یا تومورها. این ها هم فشار منفی ایجاد کرده و با افزایش جریان خون وریدی حلقه های سیاه دور چشم ایجاد  می کنند.

درمان

برای درمان این مشکل باید علت آن برطرف شود. مثلا اگر کسی کم خونی دارد باید آن را درمان کند. در مورد خستگی هم نکته مهم این است که این حالت به دلیل خستگی مزمن و طولانی مدت ایجاد می شود. اگر کسی یک شب بی خوابی داشته باشد با یک استراحت مناسب مشکل به سرعت حل می شود ولی در کسانی که شیفت های شبانه زیاد، بی خوابی مداوم، ساعات کار متفاوت و متغیر دارند با یکی، دو روز استراحت این مشکل برطرف نمی شود. این افراد باید الگوی زندگی(lifestyle) خود را تغییر دهند. اگر هم کسی مشکل انسداد بینی داشته باشد باید آن را رفع کند. اگر رینو سینوزیت آلرژیک است باید درمان مناسب و پیشگیری از آن انجام شود. اگر انسداد برطرف شود بعد از مدتی سیاهی دور چشم هم برطرف می شود.

از بین بردن سیاهی دورچشم

کمپرس گرما،  سیاهی را از بین می برد

همان طور که در ابتدای مطلب اشاره کردیم هر عاملی که باعث افزایش  در جریان خون وریدی کره چشم شود عامل ایجاد حلقه های سیاه دور چشم خواهد بود. در نتیجه می توان گفت هر عاملی که بتواند به طور موضعی جریان خون کره چشم را بهتر کند، می تواند این حلقه های سیاه را تا حدودی کاهش دهد.اصلی ترین عامل در این رابطه   کمپرس گرما در اطراف چشم  یا چشم ها است که باعث بهبود گردش خون چشم شده و شرایط را کمی بهتر می کند. با این کار سیاهی تا حدودی برطرف می شود  اما باید توجه داشت که  تا عامل اصلی برطرف نشود این مشکل حل نمی شود.

  مجله سیب سبز – آزیتا  اکبری: تمام مشکلات پوستی یک طرف، سیاهی دور چشم هم یک طرف. چشم‌ها همیشه اولین پل ارتباطی است و تیرگی و کبودی اطراف آن می‌تواند اثرات منفی زیادی به همراه داشته باشد. تیرگی‌های دور چشم نه‌تنها چهره را خسته و سن و سال را بیشتر از آنچه هست نشان می‌دهد که اعتماد به نفس شما را نیز به مرور کم و کمتر می‌کند،  به‌همین دلیل خیلی‌ها سعی می‌کنند با راه‌های مختلف خانگی و غیر‌خانگی روشنی را به زیر چشم‌های‌شان برگردانند.

اما آیا تا به حال نسخه‌های طب سنتی را امتحان کرده‌اید آیا می‌دانید با کدام روش‌های طبیعی اما تایید شده می‌توان این مشکل را برطرف کرد؟ ‌در این مطلب دکتر اکرم‌السادات اطیابی و دکتر لیلا شیربیگی متخصص طب سنتی درباره راهکارهای رفع تیرگی زیر چشم اطلاعاتی دراختیار شما قرار می‌دهند.

 چرا زیر چشم سیاه می‌شود؟

تیرگی دور چشم یک بیماری خوش‌خیم و شایع است که دلایل مختلفی باعث به‌وجود آمدن این مشکل در چهره افراد می‌شود. عواملی مثل نازکی پوست، نبود چربی و وجود شبکه عروقی باعث می‌شود پلک نسبت به سایر نقاط بدن کمی تیره‌تر باشد.

این پلک‌های حساس

 گاهی اوقات برخی بیماری‌ها باعث تغییراتی در پوست می‌شوند که این تغییرات در پلک زودتر و واضح‌تر نمایان می‌شوند. مثلا برخی بیماری‌های پوستی باعث می‌شوند پلک‌ها نسبت به سایر نقاط بدن زودتر دچار کم‌رنگی ‌یا پررنگی شوند. بیماری‌هایی مثل درماتومیوزیت (التهاب بافت همبند، همراه تغییرات تخریبی در عضلات و پوست است) و آمیلوئیدوز (آمیلوئیدوز نام گروهی از بیماری‌هاست که با رسوب پروتئین‌های فیبریلی غیرطبیعی (آمیلوئید) در بافت‌ها و اعضای سراسر بدن مشخص می‌شود)، باعث می‌شوند اطراف چشم‌ها دچار کبودی و تیرگی آن هم به شکل حلقه سیاه و به رنگ بنفش شوند. همچنین بعد از هپاتیت ویرال (هپاتیت B)، تیفوئید (حصبه) و آبله‌مرغان ممکن است   این عارضه یعنی تیرگی زیر چشم به طور شایع دیده ‌شود.

با این حال براساس مقالات متعدد و تحقیقاتی که انجام شده ارث و ژنتیک از علل شایع این بیماری محسوب می‌شوند. شاید خیلی از افراد از خود بپرسند اگر مسئله ژنتیکی است پس چرا در کودکی خبری از این سیاهی نبوده است؟!  اما جواب این است؛ ممکن است در بدو تولد و کودکی این تیرگی وجود نداشته باشد اما معمولا بعد از سن بلوغ، جوانی و میانسالی خود را نشان می‌دهد. ‌با این حال این بیماری در نژاد ما ایرانی‌ها و مردمان منطقه خاورمیانه (از طرف دریای مدیترانه یا کشور لبنان تا کشورهای پاکستان و هند) شایع‏تر است.

سیاهی زیر چشم هم در زنان و هم در مردان دیده می‌شود، ولی به‌دلیل مسائل هورمونال در خانم‌ها بیشتر بروز می‏کند. البته غیر از عوامل ژنتیکی می‌توان به ‌عوامل زمینه‌ای زیر هم اشاره کرد:

–  كم‌خونی

–   بیماری‌های تیروئیدی

–  برخی بیماری‌های هورمونی

–   حساسیت‌های پوستی (اگزمای سرشتی یا اتوپی)

–  استرس

 – بعد از ابتلا به بعضی عفونت‌های التهابی

–  رسوب ملانین در لایه درم

–  عادات غلط غذایی (مصرف همزمان بعضی مواد غذایی مانند ماست و ترشی، کله‌پاچه با حلیم، برنج و ترشی و…)

– ورم اطراف چشم (بعد ازبین رفتن ورم و شل شدن)

– عروق وریدی برجسته در اطراف چشم

– شل شدن پوست پلک

این عوامل باعث به‌وجود آمدن سیاهی در اطراف چشم می‌شوند. عواملی مثل خستگی، بی‌خوابی، قرار گرفتن در‌معرض آفتاب و تغییرات هورمونی ماهانه زنانه هم نقش چشمگیری در تشدید سیاهی دور چشم دارد.

سن و کم‌خوابی را دست‌کم نگیرید

افزایش سن هم دلیل دیگری برای بروز تیرگی دور چشم است. در مرحله سالمندی تغییر رنگ در بیشتر نقاط پوست رخ می‌دهد كه می‌توان به ‌تغییر رنگ پوست پلك و دور چشم اشاره کرد كه اکثر این تغییر رنگ‌ها دائمی می‌شوند. استرس، کم‌خوابی و بی‌خوابی از دلایل شایع غیر‌ژنتیکی هستند. البته کمبود خواب و استرس تا‌حدودی با هم در ارتباط هستند. در اغلب بیماران، تیرگی از زیر چشم شروع و به پلک، پیشانی و اطراف بینی و گونه‌ها گسترش پیدا می‌کند و به‌دلیل ظاهر ناخوشایندی که ایجاد می‌کند باعث می‌شود فرد بیمار خسته، افسرده و مسن‌تر از سنش به‌نظر برسد، ‌به‌همین دلیل درمان سیاهی زیر چشم اهمیت ویژه‌ای دارد.

کبودی را چطور درمان کنیم؟

تیرگی دورچشم به‌خصوص اگر از نوع آناتومیکی و ژنتیکی باشند، درمان خاصی ندارند. البته می‌توان تیرگی‌هایی که به‌دلیل ابتلا به بیماری ایجاد شده‌اند را با درمان بیماری برطرف کرد. فردی هم که دچار کم‌خوابی و استرس است اگر این دو مشکل را حل کند، به‌تدریج مشکل تیرگی دور چشمش برطرف خواهد شد. با این حال نسخه‌های طب مدرن و طب سنتی برای درمان این مشکل را بخوانید.

متخصصان طب مدرن چه توصیه‌ای دارند

کرم درمانی:

در طب مدرن سیاهی دور چشم درمان قطعی و صد‌درصد ندارد؛ اما استفاده از كرم‌های ضدسیاهی دور چشم در بعضی افراد مشکل را تاحدودی کاهش می‌دهد. این دسته از كرم‌های مذكور تغییراتی را در گردش خون عروق پوست پلك به‌وجود می‌آورند، به‌‌همین ‌دلیل تاحدودی از تجمع خون وریدی در پلك جلوگیری می‌کنند و باعث كاهش سیاهی دور چشم می‌شوند، ولی آن را ازبین نمی‌برند و به‌طور کامل درمان نمی‌کنند. همچنین کرم‌های مصرفی باید مورد تایید پزشکان طب رایج باشد و نباید از برندهای متفرقه که فاقد اعتبار هستند، استفاده شوند.

تکنیک‌های جدید:

تكنیك‌هایی مثل بعضی از انواع لیزر و لایه‌بردار‌های شیمیایی خفیف هم می‌تواند در كاهش سیاهی دور چشم موثر باشند؛ ولی اثر این تكنیك‌ها در افراد، متفاوت و غیرقابل پیش‌بینی است. به‌علاوه موردتوافق همه متخصصان نیست و می‌توان گفت این نوع درمان موقتی است.

متخصصان طب سنتی چه می‌گویند

مزاج‌تان را بررسی کنید:

از دیدگاه طب سنتی بیشتر افرادی که مزاج گرم یا خشک دارند، ممکن است دچار مشکل تیرگی پوست در اطراف چشم‌شان باشند. این افراد معمولا کسانی هستند که در درون‌شان احساس حرارت و گرمی می‌کنند، پوست‌شان خشک است، معمولا یبوست دارند و از نظر روحی و روانی پرخاشگرند و زود عصبانی می‌شوند. خشکی مزاج که برتمام بدن غالب ‌شود باعث چروکیدگی پوست و تیرگی دور چشم هم می‌شود که با اصلاح مزاج برطرف خواهد شد.

 به این نکات دقت کنید

افرادی که مزاج گرم و خشک دارند باید از خوردن غذاهایی که طبع گرم مانند فلفل، ادویه و غذاهای تند دارند، پرهیز کنند یا از شرایطی که در آنها ایجاد خشکی می‌کند مانند بی‌خوابی، عصبانیت‌های مکرر و کارهای پراسترس دوری کنند.

 از طرفی مصرف غذاهایی با طبع سرد و غذاها و میوه‌های ملین مانند کاهو، آلو، لبنیات و… در ازبین بردن این حالت و تیرگی دور چشم در این افراد موثر خواهد بود. البته بعد از اصلاح مزاج، استفاده از روغن‌های موضعی مانند روغن بنفشه، روغن کدو و روغن بادام شیرین نیز می‌تواند در بهبود این حالت موثر باشد. .

زدودن تیرگی‌های پوستی با این نکات!

انار؛  یک روز درمیان بخورید

برای رفع این حالت یعنی افزایش سودا و رسوبش، بهترین روش اصلاح تغذیه است. با‌توجه به فصل زمستان و زمان میوه انار، اولین پیشنهاد برای بهتر شدن رنگ رخسار و رفع تیرگی‌های صورت به‌خصوص سیاهی زیر چشم و تولید خون صالح، توصیه می‌شود روزانه میوه انار یا آب طبیعی آن را (‌۳ لیوان در هفته) میل کنید یا بنوشید. آب اناری که ترش و شیرین باشد، بهترین انتخاب است و این میوه به تقویت کبد انسان کمک می‌کند.

 صبحانه مربای هویج بخورید

دومین پیشنهاد برای بهتر شدن رنگ رخسار و از‌بین بردن این خلط سرد و خشک در بدن مصرف هویج است. می‌توان از هویج در صبحانه به شکل مربا و میان‌وعده به‌صورت آب‌هویج و در وعده‌های ناهار و شام به‌صورت هویج پلو با گوشت‌ چرخ‌کرده و دارچین یا خورش هویج استفاده کرد. علاوه بر این هویج هم مقوی کبد و طحال است و به تقویت قوای جنسی افراد (به‌خصوص مربای هویج که با عسل پخته شده باشد) کمک می‌کند.

 سبک زندگی‌تان را عوض کنید

به‌طور کلی افراد بالغ حداقل به ۶‌ساعت خواب نیاز  دارند و بهترین زمان آغاز خواب از ساعت ۱۰شب است. بوییدن سیب و خوردن فالوده‌ای از سیب رنده شده و کمی گلاب به‌همراه عسل ‌در ساعت ۸شب می‌تواند با کمک ‌تقویت قلب به ایجاد خواب عمیق در فرد کمک کند. می‌توانید داخل بینی‌تان را با روغن کدو از  عصر تا شب حداقل سه بار چرب کنید. این عمل باعث ایجاد خواب عمیق در افراد می‌شود.

به چشم‌ها نگاه کنید!

 دور چشم بسیار حساس است و بدون تجویز پزشک نمی‌توان از لایه‌بردارهای عمیق روی این نواحی به‌راحتی استفاده کرد. از دیدگاه طب سنتی ایرانی چشم آینه دِماغ (مغز) است و اختلالات عصبی، اضطراب، نگرانی، ترس و بی‌خوابی همگی در ایجاد تیرگی و چروک دور چشم موثرند.

دور این خوراکی‌ها خط بکشید

مزاج افراد با‌توجه به شرایطی که دارند، در سنین مختلف، فصل‌های سال، اقلیم‌ها و… متغیر است، به‌همین دلیل و دلایل دیگری مثل شرایط روحی و روانی، مسافرت به اقلیم‌های مختلف و غذاهایی که فرد می‌خورد، ممکن است تیرگی دور چشم پررنگ یا کمرنگ شود. بعضی تیرگی‌های دور چشم، ناشی از تجمع مواد زاید در بدن مانند خلط سرد و خشک در داخل بدن یا داخل دِماغ است.

مهم ترین عواملی که باعث افزایش این خلط می شوند عبارتند از: مصرف بیش از حد غذاهای آماده، فست‌فودها، سس‌ها، گوشت‌های مانده، بادمجان، کلم، عدس و قهوه. با مصرف زیاد این مواد، سودا در خون افزایش پیدا کرده و در جاهایی از بدن رسوب می‌کند که یکی از آنها اطراف چشم است که باعث تیرگی دور چشم یا لکه‌هایی در پوست می‌شود.

چیلانه

chilaneh

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Next Post

خواص داروئی بومادران یا برنجاسف

د نوامبر 11 , 2019
بومادران یا برنجاسف یکی از پر خاصیت ترین گیاهان دارویی است که نام لاتین آن از نام آشیل قهرمان یونانی گرفته شده است و در یونان باستان برای ضد عفونی کردن زخم
بومادران یا برنجاسف