جلوگیری از بارداری
سلامت

جلوگیری از بارداری و کنترل تولیدمثل در مردان

جلوگیری از بارداری و کنترل تولیدمثل در مردان با الهام از کوکتل‌های لایه‌ای

جلوگیری از بارداری و عقیم‌سازی موقت با الهام از نوشیدنی کهکشانی

برای دهه‌ها، بیشترین اقدامات پیشگیری از بارداری توسط زنان انجام شده است. با این حال، استفاده طولانی‌مدت از قرص‌های کنترل بارداری توسط زنان می‌تواند عوارض جانبی بسیاری مانند لخته خون یا سرطان سینه را افزایش دهد. اکنون، محققان با الهام از کوکتل‌های لایه‌ای رنگارنگ، یک روش پیشگیری از بارداری ناخواسته ابداع کرده‌اند. آن‌ها موفق به جلوگیری از بارداری ناخواسته با استفاده از روش تزریق لایه‌ای به مجرای وابران شدند.

کوکتل‌های لایه‌ای رنگارنگ که گلکسی یا کهکشان نامیده می‌شود، الهام‌بخش جدیدی برای پیشگیری از بارداری‌های ناخواسته در موش‌های نر آزمایشگاهی شده است. محققان نتایج تحقیقات خود را در مجله ACS Nano گزارش کرده‌اند.

جلوگیری از بارداری و کنترل تولیدمثل در مردان

اشکال متداول جلوگیری از بارداری در مردان شامل روش‌های کوتاه‌مدت (کاندوم) و بلندمدت (وازکتومی) است. با این حال، کاندوم گاهی می‌تواند ناموفق باشد و وازکتومی، در حالی که روش مؤثری است، اما اغلب غیرقابل‌برگشت است. وانگ و همکارانش به دنبال یک روش بینابینی، یعنی روش برگشت‌پذیر و در عین حال مطمئن برای پیشگیری از بارداری بودند. آن‌ها با الهام گرفتن از نوشیدنی کهکشانی، که در میخانه‌ها عرضه می‌شود و در آن‌ها لایه‌ای از مایعات رنگی در یک لیوان از هم جدا می‌شوند، روش جدیدی برای جلوگیری از بارداری ابداع کردند. اگر کوکتل‌های لایه‌ای رنگارنگ تکان داده شود یا گرم شود، لایه‌ها به‌صورت مایع یکنواخت درمی‌آیند. وانگ و همکاران متوجه شدند که اگر بتوانند از روش مشابهی برای تزریق لایه‌های مواد به منظور قفل کردن مجرای وابران (مجاری که اسپرم را از بیضه به مجرای ادراری انتقال می‌دهد) استفاده کنند، می‌توانند از بارداری ناخواسته جلوگیری کنند. اعمال حرارت باعث می‌شود که لایه‌ها ترکیب شوند، آن‌ها را تجزیه کنند و “راه ارسال را قطع کند”.

جلوگیری از بارداری و کنترل تولیدمثل در مردان

تیم تحقیقاتی، روش شبیه‌سازی کوکتل‌های لایه‌ای رنگارنگ خود را روی موش‌های نر مورد آزمایش قرار داد. آن‌ها به طور متوالی چهار لایه مواد را به مجرای وابران تزریق کردند: یک هیدروژل که به طور فیزیکی مانع اسپرم می‌شود؛ نانو ذرات طلا که از طریق پرتوافکنی نور مادون قرمز گرم می‌شوند؛ اتیل سدیم تتراستیک اسید (EDTA)، یک ماده شیمیایی که هیدروژل را تجزیه می‌کند و همچنین اسپرم را می‌کشد و درنهایت، یک‌لایه دیگر از نانو ذرات طلا. تزریق مواد به نرها باعث شد که به مدت ۲ ماه موش‌های ماده باردار نشوند. با این حال، زمانی که محققان یک لامپ نور مادون قرمز روی موش‌ها برای چند دقیقه تاباندند، لایه‌ها مخلوط و محلول شدند، به‌این‌ترتیب موش‌ها مجدداً قادر به تولیدمثل شدند. محققان می‌گویند که در حالی که این نتایج آزمایشگاهی جلوگیری از بارداری به روش کوکتل‌های لایه‌ای رنگارنگ امیدوارکننده است، تحقیقات بیشتری برای تأیید ایمنی مواد روی انسان‌ها ضروری است.

جلوگیری از بارداری و کنترل تولیدمثل در مردان

منبع:https://www.sciencedaily.com

چیلانه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *