سالخوردگی
بیماری ها, سلامت

جلوگیری از آسیب سلولی ناشی از سالخوردگی

جلوگیری از آسیب سلولی ناشی از سالخوردگی

یک تحقیق نشان می‌دهد که می‌توان با دست‌کاری قسمت‌های کوچکی در سلول از برخی از اثرات آسیب سلول‌ها مرتبط با پیری جلوگیری کرد. دانشمندان در مورد اینکه می‌توان از آسیب ناشی از پیری – یک فرایند سلولی حیاتی که نقش کلیدی در بیماری‌های پیری ایفا می‌کند – جلوگیری یا حتی متوقف کرد، نتایجی را ارائه کرده‌اند. آن‌ها می‌گویند این یافته‌ها می‌تواند درزمینهی درمان بیماری‌های مرتبط با افزایش سن، ازجمله سرطان‌ها و دیابت مفید باشد، هرچند که هشدار می‌دهند که تحقیقات بیشتری لازم است.

اتوفاژی؛ ابزاری برای به تأخیر انداختن پیری

سالخوردگی فرایند پیرتر شدن است. سالخوردگی نشان‌دهنده‌ی تجمع تغییرات در یک انسان در طول زمان است که می‌تواند شامل تغییرات فیزیکی، روان‌شناختی و اجتماعی ‌باشد. در طول پیری و سالخوردگی، تقسیم سلول‌ها متوقف می‌شود. این روند می‌تواند در کمک برای بهبود زخم و جلوگیری از رشد بیش‌ازحد سلول‌های سرطانی مفید باشد. در نظر گرفتن برخی از جنبه‌های پیری نیز مضر است و می‌توانند منجر به آسیب بافتی و بدتر شدن سلامت سلول‌ها در بیماری‌های مرتبط با سالخوردگی شود. پیری و سالخوردگی، بزرگ‌ترین عامل خطر در بیماری‌های انسان است. سالخوردگی به‌طور مؤثری با بیماری‌هایی مثل زوال عقل، فشارخون‏ بالا، سکته مغزی‏ و قلبی، آب‌مروارید، التهاب مفصل، بی‌اختیاری ادرار، آلزایمر، پوکی استخوان، پیرچشمی، دیابت نوع ۲ و بسیاری از بیماری‌های دیگر مرتبط است.

فرآیندهای مضر ناشی از سالخوردگی

دانشمندان گروه ژنتیک انسانی شورای تحقیقات پزشکی و مرکز تحقیقات سرطان انگلستان ادینبورگ در دانشگاه ادینبورگ روی زنجیره‌ای از فرآیندهای مضر ناشی از سالخوردگی، که فنوتیپ ترشحی مرتبط با پیری(SASP) نام دارد، تحقیق کردند.

SASP یک آبشار از سیگنال‌های شیمیایی است که می‌تواند از طریق التهاب موجب آسیب به سلول‌ها شود. محققان نشان دادند که با دست‌کاری منافذ هسته‌ای سلول، که از طریق آن مولکول‌ها به قلب سلول منتقل می‌شوند، مانع از راه‌اندازی SASP می‌شود. یافته‌ها همچنین نشان می‌دهند که DNA باید در فضای داخل هسته سلول، مجدداً سازمان‌دهی شود تا بتواند SASP را فعال کند.

محققان می‌گویند که این مطالعه روی فعالیت‌های بنیادی سلول تأثیر می‌گذارد و می‌تواند برای درک پیری سلول مفید باشد. این مطالعه، در مجله Genes and Development منتشر شده و توسط شورای تحقیقات پزشکی تأمین مالی شده است.

پروفسور وندی بییکمور، مدیر گروه ژنتیک انسانی موسسه ژنتیک و مولکولی پزشکی انجمن تحقیقات پزشکی دانشگاه ادینبورگ، که رهبری این مطالعه را برعهده داشت، گفت: “این یافته‌ها به ما درک بسیار واضح‌تری از چگونگی آسیب پیری می‌دهد.” راه‌هایی که قادر به جلوگیری از آسیب‌های ناشی از روند سالخوردگی هستند را پیداکرده‌ایم و امیدواریم که این پیشرفت منجر به کشف چگونگی کاهش برخی از آسیب‌های ناشی از پیری شود. این مطالعه می‌تواند در بسیاری از شرایط که خواهان پیشرفت در آن باشیم، مفید واقع شود. “

دکتر لینداسی ویلسون، مدیر برنامه ژنتیک، اپی ژنتیک و ژنومیک در شورای تحقیقات پزشکی، افزود: “این مطالعه مهم است زیرا درک ارزشمندی در نحوه پاسخ سلول‌ها به آسیب و استرس ارائه می‌کند. سالخوردگی، مکانیسم ضروری برای دفاع از خود است، اما در موارد خاص نیز می‌تواند مضر باشد. کار پروفسور بیکمام نشان می‌دهد که چگونه دانشمندان در آینده قادر خواهند بود این اثرات مضر را در بیماری‌های مرتبط با افزایش سن، هدف قرار دهند. “

منبع:sciencedaily.com

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *