دیستروفی عضلانی
بیماری ها

جایگزینی سلول برای درمان دیستروفی عضلانی

جایگزینی سلول برای درمان دیستروفی عضلانی

دیستروفی عضلانی گروهی از بیماری‌های بسیار حاد ژنتیکی پیش‌رونده و وابسته به کروموزوم‌ها هستند که درنتیجه‌ی آن‌ها بافت ماهیچه‌ای دچار تخریب یا اختلال می‌شود. درمانی برای دیستروفی عضلانی وجود ندارد و هیچ داروی مؤثری برای این بیماری مهلک شناخته‌نشده است. محققان پس از انجام سلسله آزمایشات متعدد طی چندین سال، موفق به ساخت چند ژن و داروی آزمایشی روی حیوانات آزمایشگاهی شده‌اند، اما تاکنون نمونه مشابهی روی سلول‌های انسانی مورد آزمایش قرار نگرفته است. اخیراً دانشکده پزشکی دانشگاه مینه سوتا نتایج تحقیقاتی پیشرفت درمان جایگزینی سلول را ارائه کرده است که نویدبخش درمان سلول‌های مبتلا به دیستروفی عضلانی است.

این تحقیق منتشر شده در مجلات آکادمی ملی علوم (PNAS) توسط نویسندگان دکتر Tania Incitti، و Rita Perlingeiro، استاد گروه پزشکی، و عضو موسسه قلب Lillehei ، موسسه سلول‌های بنیادی و مرکز دیستروفی عضلانی Wellstone در دانشکده پزشکی دانشگاه مینه سوتا و همکارانش برای نیل به درک عمیق‌تر درزمینهٔ سلول‌های تولید شده در آزمایشگاه برای بازسازی عضلات انجام شده است.

دیستروفی عضلانی

آزمایشگاه Perlingeiro در طی چندین سال روی ایجاد سلول بنیادی ساقه عضلانی / سلول پیش ساز از سلول‌های بنیادی پرتوان در آزمایشگاه (به‌عنوان مثال در یک ظرف کشت به‌جای یک انسان یا حیوان) کار کرد. این سلول‌ها قادر به تولید عضلات عملکردی جدید روی پیوند به موش‌های مبتلا به دیستروفی عضلانی هستند و همچنین این عضله جدید با سلول‌های بنیادی جدید عضلانی که از سلول‌های بنیادی پرتوان نیز تشکیل شده است، تعامل دارند. در حال حاضر محققان از این یافته‌ها برای شناسایی اولین امضا مولکولی سلول‌های بنیادی عضلانی تولید شده در ظرف آزمایشگاهی، در مقایسه با سلول‌های بنیادی عضلانی تازه تولید که عضلات تازه شکل گرفته را تشکیل می‌دهند، استفاده کرده‌اند. آن‌ها همچنین این خصوصیات را با سلول‌های بنیادی عضلانی جدا شده از موش در مراحل مختلف رشد (رویان، جنین، نوزاد و بزرگ‌سال) مقایسه کردند. این مطالعات نشان داد که سلول‌های عضلانی تولید شده در ظرف آزمایشگاهی ماهیتاً جنینی هستند، اما بعد از پیوند، جمعیت سلول‌های بنیادی باعث می‌شود به سلول‌های عضلانی جدید که به‌طور قابل‌توجهی باعث امضای مولکولی پس از تولد می‌شوند و بیشتر شبیه به سلول‌های بنیادی نوزادان و بالغ هستند، تبدیل شوند.

Incitti گفت: “درحالی‌که به نظر نمی‌رسد سلول‌های بنیادی پیوندی با سلول‌های عضلانی بالغ مشابه باشند، اما دیگر مانند سلول‌های رویانی نیستند، و درواقع می‌توانیم بفهمیم که پس از قرارگیری در محیط عضلانی پیوندی، تغییر می‌کنند. محققان همچنین سلول‌های بنیادی پیوندی را دوباره پیوند زدند و دریافتند که تعداد بسیار کمی از این سلول‌ها پس از پیوند ثانویه توان بالقوه‌ای برای بازسازی عضلات دارند. وی افزود: “اکنون این سؤال مطرح می‌شود که – کدام نشانه‌های زیست‌محیطی باعث می‌شوند سلول‌های ما تغییر کنند؟”

Perlingeiro گفت: “ما می‌خواستیم درباره سلول‌هایی که در ۱۰ سال گذشته روی آن‌ها کار کردیم، بیشتر بدانیم. این مطالعه باعث شد در مورد مکانیزم پنهان پتانسیل بازسازی فوق‌العاده این سلول‌ها بیشتر بفهمیم”.

وی افزود: “ما می‌دانستیم که سلول‌های بنیادی عضلانی بعد از پیوند وجود دارند، اما شناخت نقش محیط و درک اینکه سلول‌ها با قرار گرفتن در محیط عضلانی تغییر شکل می‌یابند، یک نتیجهی هیجان‌انگیز است. آگاهی از این سلول‌ها در سطح مولکولی و عملکردی که این سلول‌ها پس از پیوند خواهند داشت، به‌ویژه برای برنامه‌های درمانی آینده بسیار مهم است.

منبع:sciencedaily.com

چیلانه

1 دیدگاه در “جایگزینی سلول برای درمان دیستروفی عضلانی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *