سرطان کلیه
بیماری ها

آزمایش مولکولی موجب پیش‌بینی پاسخ درمانی در سرطان کلیه می‌شود

مرکز ملی سرطان سنگاپور و تشخیص Lucence از اولین آزمایش مولکولی ایمونوتراپی برای سرطان کلیه خبر داد.

داروهای ایمونوتراپی مانند مهارکننده‌های محل بازرسی PD-L1 نشان‌دهنده خط اول درمان برای سرطان کلیه است. اما ایمونوتراپی گران است و در یک گروه کوچکی از بیماران سودمند بوده و در اکثر بیماران بی‌فایده است. در حال حاضر، محققان مرکز ملی سرطان سنگاپور و تشخیص Lucence مطالعه‌ای را با استفاده از آزمایش مولکولی Lucence، CLEARScore™، برای پیش‌بینی پاسخ ایمونوتراپی به سرطان کلیه، انجام داده‌اند. یافته‌های این مطالعه در نشست انکولوژی بالینی سلول‌های سرطانی در سال 2019 (ASCO GU) که در این هفته در سانفرانسیسکو برگزار شد، ارائه گردید.

سرطان و هرآنچه باید در مورد آن بدانید

ایمونوتراپی سرطان، روش مداخلهای که سیستم ایمنی را وادار به حذف بدخیمی می‌کند و پاسخ ضدسرطانی ایجاد میکند که به صورت سیستمیک، اختصاصی و قابل تحمل است و متحمل محدودیت‌های اولیه رایج در درمان‌های سنتی نمیشود.

CLEARScore™، یک آزمایش مولکولی است که پاسخ درمان برای سرطان کلیه را پیش‌بینی می‌کند. این روش الگوریتمی شامل هشت ژن در تومور است که سرطان کلیه را بر اساس نوع مولکولی طبقه‌بندی می‌کند. این تست برای موفقیت پیش‌بینی پاسخ درمانی بیماران مبتلا به سرطان کلیه به مهارکننده‌های تیروزین کیناز که نوعی درمان هدفمند است، مورد استفاده قرار گرفت. نتایج این تحقیق در سال 2015 در مجله ارولوژی اروپا، مجله اورولوژی برتر جهان منتشر شده است.

در این مطالعه جدید، CLEARScore™ در ارتباط با مهارکننده‌های ضدPD-L1 و نشانگرهای ایمنی سلولی در 36 بیمار مبتلا به سرطان کلیه مورد بررسی قرار گرفت. نتایج نشان‌دهنده‌ی نمره بیان ژن از هشت ژن مربوط به نفوذ سلول‌های ایمنی و پاسخ بالینی به مهارکننده‌های ضدPD-L1 در یک گروه از بیماران است. این نتایج حاکی از آن است که نمره چندگانه باید به عنوان نشانگر زیستی مورد بررسی قرار گیرد، تا بیماران را انتخاب کنند که شانس پاسخ به ایمونوتراپی را دارند. این مطالعه توسط مرکز ملی سرطان سنگاپور و تشخیص Lucence در همکاری با مرکز تشخیصی (DxD) به رهبری A * Celerate (A * STAR)، بیمارستان عمومی سنگاپور و مرکز سرطان OncoCare انجام شده است.

دکتر Ravindran Kanesvaran، مشاور ارشد، انکولوژی پزشکی، مرکز ملی سرطان سنگاپور، گفت:”ایمونوتراپی یک موفقیت بزرگ در مبارزه علیه سرطان کلیه است، با این وجود روش گران‌قیمتی است و ممکن است عوارض جانبی داشته باشد. چنین آزمایشی می‌تواند تشخیص دهد که آیا بیمار مبتلا به سرطان کلیه از ایمونوتراپی ضد PD-L1 سود خواهد برد یا نه. این آزمایش‌ها قبلاً گزارش نشده بودند و CLEARScore™ یک پیشرفت امیدوارکننده و هیجان‌انگیز برای انتخاب دقیق‌تر روش درمانی در بیماران سرطانی است.”

دکتر یوتیسی چوودوری، مدیر کل فناوری، تشخیصLucence ، که این مطالعه را در ASCO GU ارائه خواهد داد، می‌گوید: “این اولین مطالعه برای گزارش همبستگی نمره چندگانه با فنوتیپ های ایمنی در این نوع سرطان است. ما از پتانسیل آزمایش CLEARScore™ برای کمک به بیماران مبتلا به سرطان کلیه برای جلوگیری از درمان‌های بی‌فایده و طول عمر آن‌ها، هیجان‌زده هستیم”. وی افزود: “با استفاده از روش بالینی این آزمایش برای ایمونوتراپی، ما یک مطالعه چندملیتی در یک گروه بزرگ‌تر از بیماران مبتلا به سرطان کلیه انجام دادیم.” یکی از ده مورد از شایع‌ترین سرطان‌ها در مردان و زنان در سراسر جهان مورد بررسی قرار گرفت. در سال 2018، بیش از 400،000 مورد جدید سرطان کلیه در سراسر جهان‌دیده شد.

منبع:news-medical

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *