قرص ضدبارداری
بارداری

استفاده از قرص ضدبارداری می‌تواند به شناخت احساسات پیچیده زنان کمک کند

استفاده از قرص ضدبارداری می‌تواند به شناخت احساسات پیچیده زنان کمک کند

طبق تحقیقات جدید، زنان سالم که از قرص ضدبارداری استفاده می‌کنند، قضاوت اجتماعی ضعیفی از حالت چهره نسبت به افراد دیگر که از این قرص‌ها استفاده نمی‌کنند، دارند.

قرص ضدبارداری می‌تواند قضاوت اجتماعی شما را مبهم کند – اما شاید آن‌قدر زیاد نباشد، که متوجه شوید. دانشمندان با به چالش کشیدن زنان برای تشخیص حالات عاطفی پیچیده مثل غرور یا تحقیر، نسبت به احساس خوشبختی و ترس، توانستند تغییرات ظریفی در شناخت عاطفی مرتبط با استفاده از قرص های ضدبارداری خوراکی (OCP) نشان دهند. نتایج تحقیق منتشرشده در مجله Frontiers in Neuroscience، نشان می‌دهد که مصرف‌کنندگان OCP به‌طور متوسط حدود ۱۰٪ ضعیف‌تر از سایر افراد در رمزگشایی عبارات عاطفی مبهوت هستند، و بنابراین سوالاتی در مورد تأثیر احتمالی OCPها در تعاملات اجتماعی روابط صمیمی مطرح می‌شود.

خطرات و مزایای استفاده از OCP چیست؟

زنانی که تصمیم می‌گیرند قرص ضدبارداری مصرف کنند، به اطلاعات قابل‌اعتماد زیادی در مورد اثرات احتمالی فیزیکی آن نیاز دارند. علاوه بر کنترل تولد، OCPهای هورمونی می‌توانند به کنترل آکنه، پریودهای سنگین و اندومتریوز کمک کند و همچنین منجر به کاهش خطر ابتلا به سرطان تخمدان، رحم و کولون شوند. در مقابل، قرص ضدبارداری می‌تواند تا حدودی خطر ابتلا به سرطان سینه و گردن رحم، لخته‌های خون و فشارخون بالا را افزایش دهد.

اما اثرات روان‌شناختی استفاده از قرص ضدبارداری کمتر بررسی شده است.

نویسنده‌ی ارشد دکتر الکساندر لیچی از دانشگاه گرایفسوالد آلمان می‌گوید: “بیش از ۱۰۰ میلیون زن در سراسر جهان از روش‌های پیشگیری با استفاده از قرص ضدبارداری استفاده می‌کنند، اما در مورد اثرات آن بر احساسات، شناخت و رفتار مطلع نیستند. بااین‌حال، یافته‌های تصادفی نشان می‌دهد که OCP توانایی تشخیص عواطف دیگران را دارد که می‌توانند روی روشی که فرد برای شروع و حفظ روابط صمیمی خود اتخاذ می‌کند، تأثیر بگذارد.”

مصرف‌کنندگان قرص ضدبارداری در تشخیص حالت زیرکانه‌ی احساسات پیچیده، ضعیف هستند

برای بررسی بیشتر اثرات قرص ضدبارداری بر شناخت احساسات زنان، محققان یک مطالعه تشخیص عاطفی روی دو گروه از زنان سالم انجام دادند: ۴۲ زن مصرف‌کننده‌ی OCP و ۵۳ زن شاهد.

لیچی می‌گوید:”اگر قرص‌های ضدبارداری باعث ایجاد اختلالات چشمگیر در شناخت احساسات زنان شود، احتمالاً این را در تعاملات روزمره با همکارانمان متوجه می‌شدیم. ما فرض کردیم که این اختلالات بسیار ظریف هستند، تا جایی که مجبور شدیم برای تشخیص عاطفه زنان از یک کار که برای تشخیص چنین اختلالاتی به‌اندازه کافی حساس بود، استفاده کنیم. بنابراین ما از یک کار تشخیص عاطفی بسیار چالش‌برانگیز استفاده کردیم که نیاز به شناخت حالات پیچیده عاطفی در ناحیه چشم ‌داشت. “

همان‌طور که انتظار می‌رفت نتایج زیرکانه اما بسیار واضح بود زنان مصرف‌کننده‌ی قرص ضدبارداری در تشخیص زیرکانه‌ترین عبارات پیچیده نسبت به زنان شاهد، کمتر از ۱۰ درصد دقت داشتند.

“درحالی‌که گروه‌ها در تشخیص حالات آسان به یک‌میزان خوب بودند، مصرف‌کنندگان OCP حالت‌های دشوار را خیلی کمتر می‌شناختند.”

آیا لازم است توصیه‌های بالینی تغییر کند؟

با توجه به اظهارات دکتر لیچی، یافته‌های این مطالعه با تحقیقات قبلی سازگار است.

“تغییرات فصلی سطوح استروژن و پروژسترون بر روی شناخت احساسات زنان تأثیر می‌گذارند و تأثیر فعالیت‌ها و ارتباطات در ناحیه مغز با هم مرتبط است. ازآنجاکه قرص ضدبارداری خوراکی با سرکوب سطوح استروژن و پروژسترون کار می‌کند، مکانیزم دقیق پیشگیری از بارداری توسط قرص ضد خوراکی ناشی از تغییر در شناخت احساسات زنان هنوز مشخص نشده است. “

او تأکید کرد که به مطالعات بیشتری نیاز داریم و یافته‌های این مطالعه پیش از تفکر در مورد تغییر توصیه‌های بالینی فعلی در مورد نسخه‌های قرص ضدبارداری خوراکی، قابل‌تعمیم است.

“مطالعات بیشتر برای بررسی اینکه آیا اختلالات ناشی از مصرف قرص ضدبارداری در شناخت احساسات بستگی به نوع، مدت‌زمان یا زمان استفاده از قرص دارد، موردنیاز است. این مطالعات همچنین باید بررسی کند که آیا این اختلالات واقعاً باعث تغییر توانایی زنان در ایجاد و حفظ روابط صمیمانه می‌شود یا خیر. برای درست بودن نتایج، ما باید اطلاعات دقیق‌تری درباره عواقب استفاده از روش‌های پیشگیری از بارداری با قرص ضدبارداری خوراکی به زنان ارائه کنیم. “

منبع:sciencedaily

چیلانه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *