خواب‌درمانی موضعی
سلامت

ارتقاء سلامت مادر و جنین توسط خواب‌درمانی موضعی در دوران بارداری

ارتقاء سلامت مادر و جنین توسط خواب‌درمانی موضعی در دوران بارداری

کاهش خوابیدن طاق‌باز در اواخر دوران بارداری می‌تواند برای مادر و جنین مفید باشد

نتایج یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که مداخله به منظور کاهش خوابیدن طاق‌باز در اواخر دوران بارداری می‌تواند باعث افزایش سلامتی مادر و جنین شود. آنها دستگاه PrenaBelt را اختراع کردند که برای کمک به مادران باردار به منظور خوابدرمانی موضعی به کار میرود. بستن این دستگاه روی کمر باعث میشود تا مادران بتوانند خواب راحتی داشته باشند و از خوابیدن روی پشت جلوگیری میکند و در نهایت روی پارامترهای سلامت مادر و جنین تأثیرات مثبتی میگذارد.

محققان نشان دادند که نتایج خواب‌درمانی موضعی باعث شد که میانگین زمان خوابیدن طاق‌باز به‌طور قابل‌توجهی از ۳/۴۸ دقیقه در شبِ کنترل؛ تا ۵/۸ دقیقه در طی شب مداخله کاهش یابد و منجر به بهبود پارامترهای مادر و جنین مانند: افزایش میانگین حداقل اکسیژن اشباع مادر، میزان کمتر اکسیژن غیراشباع مادر و کاهش سرعت قلب در جنین، در طی شب مداخله شد.

جین ورلند، محقق اصلی مطالعه و دانشیار دانشکده پرستاری و مامایی دانشگاه آدلاید استرالیای جنوبی گفت: “یافته‌های ما نشان می‌دهد که زنان می‌توانند برای خواب راحت، یک وسیله دور کمر خود ببندند که به‌طور مؤثر مانع از خوابیدن طاق‌باز شود. استفاده از روش خواب‌درمانی موضعی برای جلوگیری از خوابیدن مادران به پشت می‌تواند خوابیدن طاق‌باز را در اواخر دوران بارداری، کاهش دهد و همچنین می‌تواند سلامتی مادر و جنین را با به حداقل رساندن تأثیر کیفیت و زمان خواب روی احساس مادرانه، افزایش دهد.”

به گفته محققان، اکثر زنان باردار حدود ۲۵ درصد از زمان خواب خود را در موقعیت طاق‌باز می‌گذرانند، که ممکن است عامل خطر برای تولد جنین مرده و نوزاد کم‌وزن باشد. این رابطه ممکن است ناشی از تشدید اختلال تنفسی حین خواب و جلوگیری از رسیدن اکسیژن به جنین هنگام خوابیدن طاق‌باز باشد. درحالی‌که خواب‌درمانی موضعی، روش قابل قبولی برای کاهش زمان خوابیدن طاق‌باز است و افزایش خوابیدن روی پهلو در بزرگ‌سالان مبتلابه اختلال تنفسی در خواب، تاکنون در زنان باردار مورد بررسی قرار نگرفته است.

ورلند اذعان داشت: “خواب‌درمانی موضعی با استفاده از وسیله‌ای که موجب کاهش خواب روی پشت می‌شود و راحت است و روی طول خواب یا کیفیت خواب مادر تأثیر نمی‌گذارد، می‌تواند راه ساده‌ای برای کاهش تولد نوزادان مرده باشد، به‌خصوص اگر مادر در معرض عوامل خطر دیگری نیز قرار داشته باشد.”

در این تحقیق خواب‌درمانی موضعی، ۲۵ زن سالم در اواخر دوران بارداری (بین هفته ۳۲ تا ۳۸ بارداری) در مطالعه گنجانده شدند و برای دو شب متوالی در حین خواب در خانه مورد ارزیابی قرار گرفتند: یک شب بدون مداخله به‌عنوان کنترل، و یک شب درحالی‌که PrenaBelt پوشیده بودند. PrenaBelt یک دستگاه موضعی درمانی است که به‌طور خاص برای استفاده در دوران بارداری طراحی شده است.

ضربان قلب مادر، میزان اکسیژن اشباع خون و پارامترهای خواب و تنفس با استفاده از دستگاه پلاتیزموگرافی انگشتی ارزیابی شدند. موقعیت خواب با یک حسگر موقعیت بدن که روی PrenaBelt قرار داده شده بود، ثبت شد. ضربان قلب جنین و مادر حین خواب‌درمانی موضعی نیز با استفاده از دستگاهی که سیگنال‌های الکتریکی را روی شکم مادر مانیتور می‌کرد، ثبت شد. نویسندگان اظهار داشتند که برای بررسی خطرات و مزایای استفاده از خواب‌درمانی موضعی در اواخر بارداری، تحقیقات بیشتری لازم است.

نتایج مطالعه در روز ۱۵ اگوست در مجله پزشکی خواب بالینی منتشر شده است.

این مطالعه تحت حمایت مالی “پیشگام” از دانشکده پرستاری و مامایی استرالیای جنوبی قرار داشت. همچنین حمایت تحقیقاتی توسط شورای تحقیقات بهداشتی و پزشکی استرالیا و بنیاد آکادمی پزشکی آمریکایی ارائه شد. دو تن از نویسندگان این مقاله، مأموران نوآوری‌های جهانی بهداشت باروری وزندگی (GIRHL) هستند که دارای یک پرونده ثبت اختراع PrenaBelt می‌باشند.

منبع:www.eurekalert.org

چیلانه

1 دیدگاه در “ارتقاء سلامت مادر و جنین توسط خواب‌درمانی موضعی در دوران بارداری

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *